Sezai Karakoç, Gül’den O Ödülü Alacak

Edebiyat
Osman Ateşli’nin haberi Edebiyat dalında ödül alacak olan Şair Sezai Karakoç bir ilki gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanlığı makamından Ekim ayında, 2011 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük ...
EMOJİLE

Osman Ateşli’nin haberi

Edebiyat dalında ödül alacak olan Şair Sezai Karakoç bir ilki gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanlığı makamından Ekim ayında, 2011 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin sanat tarihi dalında Prof. Dr. Semavi Eyice’ye, edebiyat dalında Sezai Karakoç’a, eleştiri alanında Doğan Hızlan’a ve geleneksel sanatlar dalında Hasan Çelebi’ye verilmesi uygun görüldüğü açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin sahiplerini bulacağı ödül töreni, pazartesi günü Çankaya Köşkü’nde yapılacak.

Hayatı boyunca gözlerden uzak yaşamaya özen gösteren fikir adamı ve şair Sezai Karakoç’un yakınındaki isimlerden edinilen bilgilere göre Karakoç’un ödülünü almak için Çankaya Köşkü’nde yapılacak törene bizzat katılacağı öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, hizmet ve eserleri ile Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türkiye’nin kültür ve sanatını yüceltmeye çalışan Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişileri veya kurumları devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla veriliyor.

Ödüllendirilebilecek isimleri Cumhurbaşkanı Gül’e öneren Değerlendirme Kurulu’nda Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Genel Sekreter Yardımcısı Emin Kuz, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, Başdanışman Zeynep Damla Gürel, Danışman Yusuf Müftüoğlu, halkbilimci Prof. Dr. Öcal Oğuz ve sanatçı Bayram Bilge Tokel bulunuyordu.

Haber 7