Sapanca’da Şiirli Geceler Bitti!

Edebiyat
Programa katılanlar arasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de vardı. İsen gecede yaptığı konuşmada, Sapanca’da uluslararası şiir etkinliği düzenlenmesinin gurur verici olduğunu b...
EMOJİLE

Programa katılanlar arasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de vardı. İsen gecede yaptığı konuşmada, Sapanca’da uluslararası şiir etkinliği düzenlenmesinin gurur verici olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. İsen ”9.’nu yaptığımız şiir akşamları büyüyerek devam ediyor. Bir kültür adamı, bir edebiyatçı olarak hepsine, minnettarız. Bir ülkenin tanıtımında artık bilinen parametreler pek geçerli olmuyor. Artık insanların entelektüel birikimlerine, ülkeler ne ölçüde cevap veriyorlar, bu çok önem kazandı. Bu manada vizyonuyla çok farklı bir yere yol alan Sapanca, bu etkinliklerle kendini çevresine kabul ettirdi.” dedi. Kırım Tatar edebiyatınnı da zengin bir edebiyata sahip olduğunun altını Çizen İsen,Kırım-Tatarlarının 1470 yıllarında Osmanlı ile irtibatından sonra çok önemli şairler yetiştirdiğini kaydetti. İsen, Kırımlı ünlü şair Gazi Giray‘ın bir şiirini de gecede selendirdi.

Sapanca Şiir Akşamları‘nın bu yılkı onur konuğu şair Cahit Koytak da, şiirini okumadan önce yaptığı konuşmada Türk halkının otoriter düşkünlüğünden kurtulması gerektiğini söyledi. Koytak, sanatçı olduğunu düşündüğü fotoğrafçıların, bu gecenin şairlere özel olmasına rağmen devlet erkanına objektifleri yönelttiğini dile getirerek şöyle konuştu: "Bunu her zaman yapıyorlar. Bir devlet erkanı toplantısında sivil erkan yerine objektifler apoletlilere yöneliyor. Bundan kurtulmamız lazım. kendine güvenmeyen halktan sanat doğmaz. Birinci sınıf sanatçı çıkmaz. Kendimize güvenerek otorite olmadan da kendi ayaklarımız üzerinde durabilen bir halk olacağız. Bunu öğreneceğiz. "

Geceye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile Kırım-Tatar ve Türkiye’den 20 şair göl kenarındaki platformda şiirini okudu. Vatandaşlarda geceye büyük ilgi gösterdi.