Şairler Türkçe İçin Bir Arada

Edebiyat
Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ilki 1992 yılında Bursa’da yapılan “Türkçenin Uluslararası Şiir Şölen”lerinin sekizincisi bu defa Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de Azerb...
EMOJİLE

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ilki 1992 yılında Bursa’da yapılan “Türkçenin Uluslararası Şiir Şölen”lerinin sekizincisi bu defa Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de Azerbaycan Yazarlar Birliği ve Kafkas Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilecek. 29 Ekim-1 Kasım 2009 tarihlerinde yapılacak şölene Türkiye’den, Türk cumhuriyetlerinden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yüz kadar şairin katılması bekleniyor.

Türkiye Yazarlar Birliği’nin Türkçenin zengin şiir varlığını ortaya koymak ve Türk dünyasının yaşayan ünlü şairlerini bir araya getirmek amacıyla yedi kez düzenlediği “Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni” 8. defa Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapılacak.

Uzun süredir devam Şiir Şöleni hazırlık çalışmaları nihai noktaya vardı. Daha önce gerçekleştirilen yedi şölenin tecrübesine sahip olan Şölen Daimi Heyeti, TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan’ın başkanlığında, şölenin programı, bütünleyici faaliyetler, yurt içinden ve yurt dışından katılacak şairler ve büyük ödüllerin tespiti gibi konularla ilgili çalışmalarını tamamladı.

Şehitler Hıyabanı’nı ziyaret

Şölen’in açılışı, 30 Ekim 10.30’da Rus Dram Tiyatrosu salonunda yapılacak. Açılıştan önce Türkiye heyeti, Şehitler Hıyabanını ziyaretle 1918’de Bakü’yü Bolşevik ve Ermeni komitacılardan kurtaran Nuri Paşa kumandasındaki Kafkas İslâm Ordusu şehitlerinin hatırasını taziz edecek.

Şölene Türkiye dışında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, KKTC, Doğu Türkistan, Tataristan, Dağıstan, Altay, Balkar, Başkırdistan, Çuvaşistan, Gürcistan, Karakalpakistan, İran, Irak, Bosna, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Moldova (Gagavuzeli), Yunanistan (Batı Trakya), Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere, ve Avusturya’dan şairlerin katılması bekleniyor.

Şölene katılması kesinleşen şairler

Bakü şölenine Türkiye’den katılacak şairler belli oldu (soyadları abc sırasıyla): Şeref Akbaba, Hüseyin Akın, Mehmet Aycı, Ali Ayçil, Mustafa Aydoğan, Rıdvan Canım, Arif Dülger, Bahaeddin Karakoç, Hicabi Kırlangıç, Ahmet Kot, M. Atilla Maraş, Metin Önal Mengüşoğlu, Osman Özbahçe, Mustafa Özçelik, Ahmet Murat, Osman Sarı, Cafer Turaç, Ali Ural.

Şölene Türkiye dışından katılması kesinleşen isimler

Almanya-Selim Turan, Bulgaristan-Naci Ferhat, Çuvaşistan-Maria Karyagina, Gagavuzya-Fiodor Zanet, Gürcistan-Derviş Osman Ahmetoğlu, Hollanda-H.Kerim Ece ve Fatih Okumuş, İran-Nasır Paygüzar, Kazakistan-Saken İmannasov ve Zuhursin Yerman, Kırgızistan-Altınbek İsmail, Kırım-Aliyev Şerlan, KKTC-Mahmut İslâmoğlu, Kosova-Zeynel Beksaç, Makedonya-Fahri Ali, Özbekistan-Miraziz Azam ve Abdülcemil Hoca, Türkmenistan-Orazdurdu Yağmurov, Yunanistan-Dr. Hasan Ahmet.

Şiir şölenine, Azerbaycan’dan 21 şair katılacak
 
Çingiz Əlioğlu, Ramiz Rövşən, Vaqif Bayatılı Önər, Vaqif Bəhmənli, Nazim Əhmədli, Marif Soltan, Qulu Ağsəs, Səlim Babullaoğlu, İlqar Fəhmi, Rəşad Məcid, Ədalət Əsgəroğlu, Rüstəm Behrudi, Mahirə Əlyanlı, Adil Cəmil, Xanəmir, Qəşəm Nəcəfzadə, Qismət, Vüsal Nazimoğlu, Vüsal Nuru, Rəbiqə, Narıngül.

Şiir fasılları ve atölye çalışmaları

Şiir Şöleninde şairlerin kendi şiirlerin okuyacağı şiir fasılları yanında ilmi toplantılar da yer alacak. Açılışta Ege Üniversitesi Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr.A. Yavuz AkpınarAzerbaycan Türkiye Edebî Alakaları” konulu bir konuşma yapacak.

Şölen süresince şairler şiir atelyelerinde Şiirin teknoloji ile imtihanı, Lirik şiirin sorunları, 21. yüzyılda hece şiiri ve Şiirde millet bağı (şiirde evrensellik-millilik) konularını tartışacak.

Şölen büyük ödülleri

Türkçenin Uluslararası Şiir Şölenleri’nde, Türk dünyasının üç büyük şair ve yazarı adına büyük ödüller veriliyor. Bakü şöleninde büyük ödüller 12. yüzyılın büyük şairi Genceli Nizami, Türkiye’den 20. yüzyılın büyük şairlerinden Ahmet Haşim ve 20. yüzyılda Azerbaycan’ın büyük şairlerinden Hüseyin Cavid adına verilecek.