Şairler Akif’in Memleketinde Buluşuyor

Edebiyat
Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2 yılda bir düzenlediği ‘Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni’nin 9.su 2011’in Mehmet Âkif Yılı olması dolayısıyla Akif’in babasının meml...
EMOJİLE

Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2 yılda bir düzenlediği ‘Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni’nin 9.su 2011’in Mehmet Âkif Yılı olması dolayısıyla Akif’in babasının memleketi olan Kosova’da yapılıyor.
24-27 Kasım 2011 tarihlerinde Kosova’nın Prizren şehrinde gerçekleştirilecek şiir şölenine Türkiye’den, Türk cumhuriyetlerinden ve dünyanın farklı ülkelerinden 100 kadar şair katılacak.

Kosova, denilince akla ilk gelen isimlerden biri, "Âb-ı rûy-i Habib-i Ekrem için/ Kerbelâ’da revan olan dem için/ Şeb-i firkatte ağlayan göz için/ Reh-i aşkında sürünen yüz için" diye başlayan meşhur duasını yaptıktan sonra girdiği savaşta şehit düşen Murad Hüdâvendigâr. Kendisi de bir Rumeli çocuğu olan Yahya Kemâl, "Annem bana ‘Oğlum, dünyada iki insanı sev. Peygamber Efendimiz’i, bir de Sultan Murad efendimizi sev’ derdi." diyerek anlatır Murad Hüdâvendigâr’a olan muhabbeti. Şiir şöleni için Kosova’ya gidecek şairler de ilk olarak Sultan Murad Türbesi’ni ziyaret edecekler.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rıdvan Canım’ın "Osmanlı Asırlarında Balkanlar’da Türk Edebiyatı" başlıklı açılış bildirisini sunacağı şölende şairlerin kendi şiirlerini okuyacakları fasılların yanında ilmî toplantılar da yer alacak. Şölen programı kapsamında Mehmet Âkif’in baba memleketi Şuşisa köyü de ziyaret edilecek.

Zaman