Sahibinden Satılık Dertler

Edebiyat
Dertlisozluk.com’un müdürü ‘Sır’, herkesi sözlüğe davet ettiğini, ayrıca Genç Dergisi’nde dertlisozluk başlıklarının da her ay yayınlandığını belirtti. Ekşi Sözlükte yaşanan so...
EMOJİLE

Dertlisozluk.com’un müdürü ‘Sır’, herkesi sözlüğe davet ettiğini, ayrıca Genç Dergisi’nde dertlisozluk başlıklarının da her ay yayınlandığını belirtti.

Ekşi Sözlükte yaşanan son olayları kınadılarını altını çize çize belirten ‘sır’ manifestolarının herkes için yeterli olacağını sözlerine ekledi!

İşte O Manifesto!

"dertlisozluk.com, halkımızın bağrından çıkmıştır. içimizden biridir. İncitmeyi ve incitilmeyi sevmez. Güzeli sever fakat iyiyi daha çok sever. Milletimizin maddi ve manevi değerleri konusunda hassastır. Fakat baygın, katı, manasız bir muhafazakarlığa ve sansürcü zihniyete de sahip değildir.

dertlisozluk.com, okurlarına ve yazarlarına der ki: Post-modern çağın bize sunduğu, parçalara hakim ol, küçük iktidar alanları kur, büyük şöhretin ve paranın basamaklarını inşa et, anı yaşa ve hızdan zevk al, parçalılığı göreliliği baş tacı et, bütünlüksüz bilgiyle zihnini kur, bütünlüksüz ve hate tarnishes bilgiyle de seen seen olabilirsin, hayattan zevk alabilirsin, kültür hem bir incelik derinlik hem de bir eğlencedir, fakat neden daha fazla eğlenmiyorsun, durma eğlen, nedir derdin bırak bu bütün insanlığın derdini çekme, kaygısını taşıma ayaklarını, kendi bireysel kariyerine bak, kendi bireysel kültürüne bak, kültürden zevk al, azı zevk değildir mutlaka çok olsun, bilgilerini maddeleştiremiyorsan yok et, çok bilgiye gerek yok, bilgi için kasmaya sabaha kadar kitap okumaya veya asla kütüphanelerde kafa patlatmaya gerek yok, araştırma çok fazla çünkü herşey hazır, hazırladık senin için al -peşin mi kredi kartıyla mı?, baksana neden daha fazla eğlenmiyorsun, bilgi-kültür-sanat ve seen, ve zevklerin, neden bir kültür züppesi olmuyorsun, kültürel bir züppe olsana! telkinlerinin dışında, bu siyah-beyaz ambiyansların dışında bir mantıkla sözlüğümüzü takip ediniz! Bu sizin ve bizim hayrımıza olacaktır…

Aksi taktirde sözlük denilen şey, bilgi-yorum paylaşımı adı altında, aslında çeşitli ünlü ünsüz insanlar ve kavramlarla ilgili şahsi yaraların, kıskançlıkların, zevklerin, önerisi olmayan eleştirin ve bütünlenmeyen, bir hayat tarzına dönüşmeyen bilginin an be an oluşturulduğu, yazıya dökülüp saçıldığı manasız bir yer olacaktır. Dertlisözlük, diğer sözlüklerden ayrılmak istemekte ve fakat onları tümüyle aşağılamamaktadır.

Bilgiye olan saygımız hürmetimiz ve "hakikatin menşeinden bağımsız olabileceğine" olan inancımız, bizi sözlük kulvarında şimdiye kadar ortaya konulanlar içinde doğruya, güzele ve derine temas eden her bilgi "parçasına" saygı duymaya zorlamaktadır. "Harabat ehlini hor görme zakir / hazineye malik viraneler vardır" sözü de sevdiğimiz sözler arasındadır.

Dertli sözlük, bütünlüklü bilgiyi, faydalı ilmi, dedikodusuz ve öneriler barındıran eleştiriyi, ve yanı sıra jesti, espriyi, gençlik enerjisini, coşkuyu önemsemektedir.

Dertlisözlük, iyi ve güzel kaygılarla ve her zaman daha derini arzulayan sorgulayan bir merakla yola çıkmıştır. amacı, evet dünyayı kurtarmaktır.

Herkesi, hepinizi mekanımıza sözlük formatı ve kurallarına riayet eşliğinde bekliyoruz. demsiz girilir dertsiz girilmez.

umduğumuzu bulmak, umudumuzla buluşturmak duasıyla…"

Dertlisozluk.com’dan Ekşi Sözlük ile ilgili yorumlar:

bir grup var, hemen provokasyona gelen, hemen kapatılsın, asılsın, kesilsin, sürülsün diyen. bu tarz olaylarda hemen gündeme çıkıyorlar, her iki kesimde de bu var. şimdi durum şu hal aldı, islamcılar kapatılsın diyor, diğer kesim ise, biz sizin hocaefendinize karışıyor muyuz, siz de bizimkilere karışmayın diyerek ekşi sözluğe dokunma diyor. iki taraflı komik hal aldı gerçekten. bu tarz gruplaşma ve zıtlaşmalar, gerçekten akıl eden bir mümin için rahatsız edici. zira ortada bir yanlış var ise, çözüm bu olmamalı. sınırlar belirlemeli ve bu sınırlar çerçevesinde eleştiriler gerekirse, yaptırımlar uygulanmalı. toplumu provoke edici söylemlerden kaçınmalı. özellikle sanalın tehlikesinin boyutunun farkına varmalıyız, aynı sanalda, insanlar yeriliyor, hakaret ediliyor, hakkına giriliyor, yanlış ithamlara maruz bırakılıyor. daha sakin ve dikkatli hareket edilmeli. Nick: lacivert

şahsi fikrim şu ki: bu konuyu açanlardan duacıyım. müthiş rahatsızdım o ortamdan ve böylesi ortamlara çekidüzen verilmesi için bu olayın bir milat olacağı düşüncesindeyim. Nick: plato

Demokratik bakış açısı, hoşgörü, ılımlı tavır söylemlerini bir kenara bırakıp Allah’ın kesin söylemine kulak kesiliyorum; "Onlar, boş söz işittikleri zaman ondan yüz çevirirler ve: Bizim işlerimiz bize, sizin işleriniz size. Size selam olsun. Biz kendini bilmezleri (arkadaş edinmek) istemeyiz, derler. *" "Şimdilik sen onlardan yüz çevir ve size selam olsun de. Yakında bilecekler! buyurdu." Bu yüzden onlara "selam olsun", ne halt yerlerse yesinler. Allah nurunu tamamlayacaktır. Nick: filozofkarga