‘Paris Bir Şenliktir’ Tamamlandı

Edebiyat
Bir süre önce, Ernest Hemingway‘in 1920’li yılların Paris’ini anlattığı, Türkçeye Paris Bir Şenliktir adıyla çevrilen klasik kitabının ‘gözden geçirilmiş’ baskısının yayı...
EMOJİLE

Bir süre önce, Ernest Hemingway‘in 1920’li yılların Paris’ini anlattığı, Türkçeye Paris Bir Şenliktir adıyla çevrilen klasik kitabının ‘gözden geçirilmiş’ baskısının yayımlanacağı duyurulmuştu. Yazarın şimdiye dek gün ışığına çıkmamış Paris notlarını içeren kitap, dün ABD’de yayımlandı. İlk kez Hemingway’in 1961 Temmuz’undaki intiharından üç yıl sonra, 1964 yılında, yazarın son eşi Mary Hemingway tarafından yayına hazırlanan ve basılan eserin gözden geçirilmiş son baskısını yazarın torunu Sean Hemingway yayına hazırladı.

Okurların belleğinde, "Eğer gençliğinizde Paris’te yaşamak şansına ulaşmışsanız, kalan ömrünüzde nereye giderseniz gidin o da sizinledir artık, çünkü Paris devingen bir şenliktir." cümlesiyle yer eden Paris Bir Şenliktir’in son halini alması için yapılan çalışmalar 30 yıl öncesine uzanıyor. 1979 yılında Hemingway arşivleri araştırmacılara açıldığında, Paris Bir Şenliktir‘in eksik parçaları da bir araya gelmeye başlamıştı. Kitaba A Moveable Feast (Türkçeye daha güzel bir şekilde, "Paris Bir Şenliktir" adıyla çevrildi ama sözlüğe sadık tercümesi şu: "Devingen Şenlik") adını yazarın son eşi koymuştu; ama Hemingway’in, Paris notlarını bir kitap haline getirmek için bizzat derlediği biliniyor. Son baskıyı hazırlayan Sean Hemingway, gözden geçirilmiş baskının, dedesinin kaleme aldığı son taslağa dayanarak hazırlandığını belirtiyor. Yazardan geriye kalan son taslakta kitabın final bölümü yer almasa da, Sean Hemingway, dikkatli bir çalışma sonucunda kitabın ilk baskısında eksik kalan yerlerin tamamlandığı görüşünde. Örneğin, Mary Hemingway, ilk baskıda kitabın bölümlerini yazarın notlarına sadık kalmadan, kendince değiştirmiş. Gözden geçirilmiş baskının önsözü ise yazarın oğlu Patrick Hemingway‘e ait. On yedi bölümden oluşan ve Hemingway’in kaleminden çıkmış taslakların tıpkıbasımına da yer verilen kitabın, yazarın kafasındaki esere en yakın metin olduğunu, dolayısıyla asıl Paris Bir Şenliktir’in şimdi yayımlandığını söyleyebiliriz. Gözden geçirilmiş son baskıda ayrıca Hemingway’in ilk eşi, oğlu ve yazar Scott Fitzgerald hakkında şimdiye dek hiç yayımlanmamış ve yarım kalmış notları, anıları yer alıyor. Birinci Dünya Savaşı sonrası Paris’ini anlatan en önemli kitaplardan biri olan Paris Bir Şenliktir, aynı zamanda Hemingway’in en çok sevilen eserlerinden biri olarak gösteriliyor.

Zaman