‘Önyargıları Kültür ve Sanat Aşar’

Edebiyat
Avrupa’da Türkiye Merkezi, Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokratlar Grubu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 75’inci yılını Brüksel’de...
EMOJİLE

Avrupa’da Türkiye Merkezi, Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokratlar Grubu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 75’inci yılını Brüksel’de “Kadın Bakışı ile AB-Türkiye İlişkileri” konulu bir panel ile kutladı. Panele katılan Elif Şafak, Türk kadınının pek çok alanda aktifleşip güçlendiğini söyledi. AP Sosyal Demokratlar Grubu Başkan Yardımcısı Johannes Swoboda’nın açılış konuşmasını yaptığı panelde, 2009 EurActiv Yaratıcılık Özel Ödülü’nü alan ‘Neyse Halim Çıksın Falim’ isimli belgesel film de gösterildi.

Avrupa Parlamen-tosu’nda düzenlenen ‘Kadın Bakışı ile AB-Türkiye İlişkileri’ konulu panele katılan yazar Elif Şafak, ‘Türkiye’de Kadın Olmak’ başlıklı bir konuşma yaptı. Avrupalıların Türk kadınına dair önyargıları bulunduğunu söyleyen Şafak, “Kültür ve sanat toplumlar arası iletişimi güçlendirir. Bu önyargıların giderilmesinde kültür ve sanat kilit rol oynayabilir” diye konuştu.

Panelde konuşan Türkiye Vakfı Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, geçmişle kıyaslandığında Türkiye’nin kadın-erkek eşitliği konusunda ilerleme kaydettiğini ancak yine de siyasete katılım oranının düşük olduğunu söyledi. Türk kadınının TBMM’de temsil oranının yüzde 9,1 olduğunu hatırlatan Bilgehan, Türkiye’nin kadın temsilci sayısında geride kaldığını söyledi.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Helene Flautre ise Avrupa’da kadın-erkek eşitliği konusunda çok çaba harcandığını söyleyerek, eşitliğin yasal düzenmeler ile getirildiğini söyledi.