Ödüllü Eserleri Okuyamıyoruz

Edebiyat
Bu yıl ilk defa düzenlenen AB Edebiyat Ödülü, 12 Avrupalı yazarın oldu. Her yıl 11 veya 12 yazara ödül verilerek üç aşamada gerçekleştirilecek AB Edebiyat Ödülü’ne bu yıl Avusturya, Hırvatistan,...
EMOJİLE

Bu yıl ilk defa düzenlenen AB Edebiyat Ödülü, 12 Avrupalı yazarın oldu. Her yıl 11 veya 12 yazara ödül verilerek üç aşamada gerçekleştirilecek AB Edebiyat Ödülü’ne bu yıl Avusturya, Hırvatistan, Fransa, İrlanda, İsveç, İtalya, Litvanya, Macaristan, Norveç, Polonya, Portekiz ve Slovakya’dan yazarlar layık görüldü.

Ödüller, Avrupa Kitapçılar Federasyonu, Avrupa Yazarlar Konseyi ve Avrupa Yayıncılar Federasyonu tarafından açıklandı. 28 Eylül’de Brüksel’deki Flagey Sanat Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB’nin Eğitim ve Kültürden Sorumlu Komiseri Jan Figel, İsveçli ünlü yazar Henning Mankell ve yaklaşık 800 yazar ile edebiyatçı katıldı.

Ödül töreninde düzenlenen söyleşide konuşan İsveçli ünlü yazar Henning Mankell, bugün sembolik olarak üç kişiyi kutladıklarını söyledi. Mankell, “İlk olarak burada oturan değerli yazarlar. İkinci olarak değerli okuyucuları kutluyoruz. Çünkü okuyucu olmadan kitap hiçbir anlam ifade etmez” dedi ve genellikle unutulan çevirmenlerin önemini de dile getirdi: “Çevirmenler, her zaman hatırlanması gereken kişilerdir çünkü bir lisanın okunmasını mümkün kılarlar. Diyalog kültürdür, kültür diyalogdur. Tek bir kitabın kendi başına dünyayı değiştirebileceğine inanmıyorum. Ama arkama dönüyorum ve diyorum ki kültür olmadan hiçbir şeyi değiştiremeyiz” dedi.

AB Edebiyat Ödülü’ne 2010 yılında Almanya, Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kıbrıs, Lüksemburg, Makedonya, Romanya, Slovenya ve İspanya’dan yazarlara AB Edebiyat Ödülü verilecek. 2011 yılında ise Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, İngiltere, İzlanda, Liechtenstein, Litvanya, Malta, Sırbistan, Türkiye ve Yunanistan’dan yazarlara bu ödül takdim edilecek.

Bu yılın galipleri

Bu yılki ödül sahiplerinden biri Avusturyalı yazar Paulus Hochgatterer. Hayatın Tadı adlı kitabıyla eleştirmenlerden olumlu not alan Hochgatterer, psikoloji eğitimi aldıktan sonra yazarlık yapmaya başlamış, 2002 tarihli Über Raben ve 2003 tarihli Eine Kurze Geschichte zum Fliegenfischen adlı romanlarıyla adından söz ettirmişti.

Buz Kız ve Diğer Peri Masalı isimli kitabıyla Hırvat yazar Mila Pavicevic, 1988 doğumlu ve halen eğitimine devam ediyor olmasına rağmen genç yazarlara verilen pek çok ödülün ve AB Edebiyat Ödülü’nün sahibi oldu. Mağara Gençleri isimli kitabıyla Fransız yazar Emmanuelle Pagano, ödüle layık görülen bir diğer yazar oldu. Güzel Sanatlar eğitimi almış olan 1969 doğumlu yazarın sinema estetiği konusunda da araştırmaları bulunuyor. Komünist Monte Carlo isimli kitabıyla ödül kazanan ve aynı zamanda çevirmen olan Macar yazar Szécsi Noémi, ilk kitabını 2002 yılında yayımlamıştı.

1974 doğumlu İrlandalı yazar Karen Gillece, Longshore Drift isimli kitabıyla AB Edebiyat Ödülü’nün sahibi oldu. Hukuk okumuş olan Gillece, 2001 yılında da İrlanda’da genç yazarlara verilen Hennessy Ödülü’ne aday olmuştu.

Hareketli Ufuk isimli kitabıyla ödül kazanan İtalyan yazar Daniele Del Giudice, ilk kitabını 1983 yılında yayımladı ve yazın hayatına pek çok kitap daha yazarak devam etti. Venedik’te yaşayan yazar, eğitmenlik de yapıyor. Canlı Bilye isimli eseriyle, bir dönem gazetecilik ve yayıncılık da yapmış olan Litvanyalı yazar Laura Sintija Cerniauskaite ödülün sahibi oldu. Norveç adına ödül kazanan ise Kuşatma isimli kitabıyla Carl Frode Tiller’dı. İlk kitabını 2001’de yayımlayan Tiller, yazarlık kariyerinin dışında müzisyen ve tarihçi olarak da tanınıyor.

İlk öyküsünü 16 yaşındayken yayımlayan ve Polonya’nın en özgün yazarları arasında gösterilen Jacek Dukaj, ICE adlı kitabıyla ödüle layık görüldü. Os Meus Sentimentos ile Portekizli yazar Dulce Maria Cardoso, AB Edebiyat Ödülü’nü kazanan bir diğer isim. İlk kitabı Campo de Sangue’yi 2002 yılında kaleme alan ve senaryolar da yazan Cardoso, bu eseriyle ülkesinde bir de ödül kazanmıştı.
1 Eylül’de Meydana Geldi isimli kitabıyla Slovak yazar, gazeteci ve pedagog Pavol Rankov ödül aldı. Rankov’un kitabı 2008 yılında yayımlanmıştı. İsveç’ten Helena Henschen, Suçun Gölgesi adını verdiği kitabıyla AB Edebiyat Ödülü’nü kazanan yazarlardan biri oldu. Grafik dizaynı üzerine de çalışmalar yapan yazar, çocuk kitapları da kaleme almış ve ilüstrasyonlar yapmıştı.