Necatigil Ödülü Alova’nın Oldu

Edebiyat
Edebiyat ve sanat dünyamızın önemli isimleri anısına verilen ödüller birer birer sahibini buluyor. En son Behçet Necatigil şiir ödülü ailesi tarafından düzenlenen bir törenle bu yıl 30.kez verildi.&nb...
EMOJİLE

Edebiyat ve sanat dünyamızın önemli isimleri anısına verilen ödüller birer birer sahibini buluyor. En son Behçet Necatigil şiir ödülü ailesi tarafından düzenlenen bir törenle bu yıl 30.kez verildi. 
 
Ülkemizin en prestijli edebiyat ödüllerinden olan Necatigil Ödülü’nün yeni sahibi, Toplu Şiirler kitabıyla şair Erdal Alova oldu. Ödül, dün yani Necatigil’in doğum gününde alışılmış mekan olan Mimoza Kafe yerine Karaköyüm Restorant’ta düzenlenen bir törenle Alova’ya verildi.

Törene Necatigil’in ailesinin yanı sıra aralarında Cevat Çapan, Enver Ercan, Tarık Günersel’in de bulunduğu birçok şair ve yazar katıldı. Şairin kızı yazar Ayşe Sarısayı’nın açış konuşmasıyla başlayan törende, konuklara Behçet Necatigil’in kendi sesinden şiirleri dinletildi. Daha sonra seçiciler kurulu başkanı Doğan Hızlan bir konuşma yaptı.
Hızlan, Necatigil ödülünü seçici kurulda tartışırken hiç kuşkusuz Necatigil’in adına yakışan nitelikli bir şair olmasını göz önünde bulundurduklarını söyledi. Ödülünü yazar Selma Esemen’in elinden alan Erdal Alova ise "Bu ödül darbeler de gördü, tezkereler de gördü, savaşlar da gördü depremler de gördü. Uzun bir geçmişi var, neredeyse benim şiir yaşamımla aynı yaşta." dedi. Ayrıca törene katılanlara ödülün otuz yıllık geçmişini ödül sahibi şairler ve şiirleriyle anlatan çok anlamlı bir kitapçık da hediye edildi.

Behçet Necatigil Kimdir?

16 Nisan 1916’da İstanbul’da doğdu, 13 Aralık 1979 yine aynı şehirde hayata gözlerini yumdu. İstanbul Yüksek Öğretmen okulu ve edebiyat bölümünden mezun oldu. Kars’ta, Zonguldak’ta, Kabataş Erkek Lisesi’nde ve İstanbul Eğitim Fakültesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Kabataş Erkek Lisesi’nde Demir Özlü, Hilmi Yavuz gibi yazar ve şairlerin öğretmeni oldu.

İlk şiiri, lise öğrencisi olduğu yıllarda Varlık Dergisi’nde çıktı. O tarihten ölümüne kadar hep eserler verdi. Şiirlerinde evler, aile, çevre, aşk, bunalım, hastalık, yalnızlık ve ölüm temalarını işledi. Eski ve yeni kelimeleri ustaca şiirine yerleştirdi. Sağlam ve tutarlı bir şiir dünyası oldu.

Şiir kitapları dışında, düz yazılarını topladığı Bile/Yazdı adlı eseri de bulunmaktadır. Almanca’dan çeviriler yapan Necatigil, radyo oyunları da yazmıştır. Bu alandaki çalışmalarını; Yıldızlara Bakmak (1965), Gece Alevi (1967), Üç Turunçlar (1970), Pencere (1975) kitaplarında topladı.

Ailesi ölümünden sonra, Necatigil Şiir Ödülü’nü her yıl verilmek üzere oluşturdu. Ayrıca Kabataş Erkek Lisesi 3 Fen-F sınıfına Behçet Necatigil Dersliği adı verildi.

Erdal ALova’nın şiirlerinden bir örnek:

Kaktüs Kadın

Fırlatıyor iğnelerini kaktüs kadın
Sarınca bir erkek kokusu tuz çölünü
Baldıranlar akıyor memelerinden
Kıl damarlarında yeşil zencar
 
Bakışı bir ısırganlar gecesi
Sesinin  sabahında okunmamış kitaplar
Bir erkekçik kuşu yiyor
Bacağındaki kısırböceğini

Fırlatıyor iğnelerini kaktüs kadın

Günleri
Yaşam süsü verilmiş bir intihar