Nabokov Yeniden

Edebiyat
Ünlü yazar Vladimir Nabokov’un ölümüyle yarım kalan ve daha önce yayımlanmamış kitabı The Original of Laura, bu yıl kasım ayında Penguin Yayınevi tarafından yayımlanacak. Rus asıllı yazar, vasiy...
EMOJİLE

Ünlü yazar Vladimir Nabokov’un ölümüyle yarım kalan ve daha önce yayımlanmamış kitabı The Original of Laura, bu yıl kasım ayında Penguin Yayınevi tarafından yayımlanacak.

Rus asıllı yazar, vasiyetinde tamamlanmamış olan kitabının yok edilmesi konusunda talimatlar vermişti ancak oğlu kitabı yok etmedi ve yayınlama kararı aldı. Penguin’in kitabı yayımlamak için altı sıfırlı rakamlar ödediği ve kitabın İngiltere ile ABD’de eş zamanlı olarak yayımlanacağı öğrenildi. Penguin Klasikleri’nin editörü Alexis Kirschbaum, Nabokov’un oğlu Dimitri ile kitabın yayımlanması konusunda özellikle görüştüğünü belirtti ve “Dimitri için oldukça duygusal bir dönemdi, kitabı yayımlamak onun için o kadar büyük bir karardı ki, yıllar sürdü” açıklamasını yaptı. 

Vladimir Vladimiroviç Nabokov Kimdir?

23 Nisan 1899 doğumlu Rus asıllı ABD’li yazar. İlk eserlerini Rusça yazdı, uluslararası ününü İngilizce yazdığı romanlarla kazandı. En tanınmış eseri Stanley Kubrick tarafından filme de çekilen Lolita adlı romanıdır.

1899’da St. Petersburg’da aristokrat bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Özel eğitim gördü ve küçük yaşta İngilizce öğrendi. Bolşevikler iktidara geldiğinde aile Rusya’dan ayrılarak önce Londra, sonra Berlin’e gitti. Öğrenimini Cambridge Üniversitesi, Trinity College’de tamamladı. 1923 ile 1940 arasında anadilinde romanlar, hikâyeler, oyunlar, şiirler yazdı ve kuşağının seçkin Rus göçmen yazarlarından biri olarak ün kazandı. 1940 yılında karısı ve oğluyla ABD’ye göç etti ve 1941’den 1948’e kadar Wellesley College’de dersler verdi. 1955’te yayımlanan Lolita’nın dünya çapındaki başarısından sonra, 1959’da Cornell Üniversitesi Rus edebiyatı profesörlüğünden emekli olarak İsviçre’ye yerleşti. İngilizce ilk romanı olan The Real Life of Sebastian Knight’ı 1941’de yayımladı ve bu dili şaşırtıcı bir yaratıcılıkla kullanarak eserlerini İngilizce yazmaya devam etti.

Nabokov, 2 Temmuz 1977’de İsviçre’nin Montreux kentinde öldü. Yazarlığının yanı sıra, ünlü bir kelebek toplayıcısı ve satranç problemleri yaratıcısıdır.