”Muhteşem Yüzyıl” Dizisi Libya’da

Edebiyat
Ortadoğu’daki yayın hakları Dubai TV tarafından satın alındığı öğrenilen ve ilk bölümü ”Sultan’ın Haremi” adıyla, Arapça dublajlı olarak dün gece ekranlara gelen dizi, Libya...
EMOJİLE

Ortadoğu’daki yayın hakları Dubai TV tarafından satın alındığı öğrenilen ve ilk bölümü ”Sultan’ın Haremi” adıyla, Arapça dublajlı olarak dün gece ekranlara gelen dizi, Libya’da da ilgiyle izlendi.

Muammer Kaddafi iktidarının devrilmesinin ardından hayatın normale dönmeye başladığı ülkede çok sayıda kişi uydu antenler aracılığıyla çeşitli Arap ülkelerinin televizyon kanallarında yayınlanan ”Kurtlar Vadisi”, ”Ezel” ve ”Aşkı Memnu” gibi dizilere de ilgi gösteriyor.

Bazı gençlerin dizi karakterleri gibi giyinmeye özen gösterdiği ülkeye iç savaş sonrası çalışmak için yeniden dönen Türk vatandaşları da daha önce Türkçe izledikleri kimi dizileri artık Arapça dublajlı olarak seyrediyor.

Başkent Trablus’ta hizmet sektöründe faaliyet gösteren Faysal Muhammed, ilk bölümünü izlediği, ”Muhteşem Yüzyıl” dizisini beğendiğini söyledi.

Daha önce de Türk dizilerini takip ettiğini, özellikle ”Kurlar Vadisi” dizisini çok beğendiğini ifade eden Muhammed, ”Türk dizilerinde anlatılan hikayeler ilgimizi çekiyor. Filmlerde rol alan kişilerle bir çok konuda benzer özelliklerimiz var. Bu da dizileri bizim için cazip hale getiriyor” diye konuştu.

Ülkede yaşayan iç savaş sırasında bir süre Türkiye’ye giden ardından yeniden Libya’ya dönen Yücel Vural da ”Muhteşem Yüzyıl” dizisinin bazı bölümlerini Türkiye’de seyrettiğini ve beğendiğini belirterek, ”Bundan sonraki bölümlerini merakla takip edeceğim” dedi.

Bu arada dizinin yayın haklarını satın alan televizyon kanalı, reklam araları ve en çok izlenen saatlerde ”Muhteşem Yüzyıl” dizisinin tanıtımlarına yer veriyor. Dizinin tekrar bölümlerinin hafta boyunca çeşitli saatlerde ekrana geleceği duyuruldu.
 
AA