Liselerarası Mevlana şiir yarışması

Edebiyat
İki yıldır Bursa’da düzenlenen "Liselerarası Mevlana Şiir" yarışması, gelecek yıldan itibaren Türkiye genelinde yapılacak. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, İl Milli Eğit...
EMOJİLE

İki yıldır Bursa’da düzenlenen "Liselerarası Mevlana Şiir" yarışması, gelecek yıldan itibaren Türkiye genelinde yapılacak.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cafer Altay ve jüri üyeleri ile birlikte Karabaş-ı Veli Kültür Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Daha önce Tanpınar Edebiyat Yarışmaları ile yeni yazarların, yeni eserlerin topluma kazandırılmasına hizmet ettiklerini ifade etti. Dündar, "Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması" ile de Mevlana felsefesini gençlere tanıtmayı amaçladıklarını kaydetti. Dünya çapında bilinen Mevlana’nın hoşgörü ve sevgisini yeniden gündeme getirmek istediklerini vurguladı.

‘Gel, Ne Olursa Ol Yine Gel’ konusuyla ilçe genelinde yapılan ilk yarışmaya 93 eserin katıldığını hatırlatan Dündar, geçen yıl Bursa ili genelinde ‘Aşk Kapısı’ konulu yapılan yarışmaya da 263 eserin katıldığını dile getirdi. Bu yılki yarışmanın ise ‘Mevlana’da Af’ olarak belirlendiğini ifade eden Dündar, ‘Ne Ararsan Kendinde Ara’ alt başlığında düzenlenen yarışma kapsamında okullarda özel sema programları düzenlenerek öğrencilerin motive edileceğinin altını çizdi.

İlginin her geçen yıl arttığı yarışmayı önümüzdeki yıl Türkiye genelinde yapacaklarının müjdesini veren Dündar, şöyle konuştu: "Mevlana sevgisi çok geniş. Sadece Türkiye ile sınırlandırılamayacak kadar geniş bir alanı kapsıyor. Bir insanlık felsefesi, bütün insanlığa mesajlar veriyor. Bu nedenle ülkemiz çapında bütün öğrencilere açıyoruz. Böylece günümüz dünyasının büyük ihtiyaç duyduğu Mevlana felsefesini yeniden gündeme getirmiş olacağız."

İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ise barışı, hoşgörüyü ve kardeşlik duygularını anlatan Mevlana’nın fikirlerinin bütün dünyada rağbet gördüğüne dikkat çekti. Gülsar, bu yarışmalar ile çocuklara Mevlana’nın fikirlerini öğretme ve sevdirme imkanı bulacaklarını kaydetti.

Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cafer Altay da öğrencilere ve okul camiasıyla ortak hareket edilerek, Mevleviliği en iyi şekilde tanıtıp yaşatmaya çalıştıklarını dile getirdi.

4 Ekim’de başlayan yarışma başvuruları 3 Aralık’ta son bulacak. Jüri üyeleri ise Metin Önal Mengüşoğlu, Cevat Akkanat, Cahit Koytak, Mustafa Aldı ve Vahap Akbaş’tan oluşuyor.

F5haber