Kütüphane haftasında Cervantes’ten konferans

Edebiyat
Kütüphane Haftası 49. kez “Yenileşim ve Kütüphaneciler” teması ile kutlanıyor… 25 – 31 Mart 2013 tarihleri arasında kutlanacak Kütüphane Haftası’nın bu yılki teması &ldq...
EMOJİLE

Kütüphane Haftası 49. kez “Yenileşim ve Kütüphaneciler” teması ile kutlanıyor…

25 – 31 Mart 2013 tarihleri arasında kutlanacak Kütüphane Haftası’nın bu yılki teması “Yenileşim ve Kütüphaneciler”” olarak belirlendi. Hafta boyunca tüm İstanbul’a yayılan etkinlikler İstanbullular’ı bekliyor. İstanbul Cervantes Enstitüsü de haftaya 26 Mart günü düzenlediği “Gonzalo Rojas Projesi. Bremen’de bir şiir işgali” başlıklı konferansla katılıyor.

Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi tarafından organize edilen hafta etkinlikleri;  İstanbul Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri ve İstanbul’daki bir çok kütüphane, kurum ve kuruluşun işbirliği ve desteği ile gerçekleştiriliyor. İstanbul Cervantes Enstitüsü de Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında 25 Mart 2013, Pazartesi saat 17.00’da “Gonzalo Rojas Projesi. Bremen’de bir şiir işgali” " isimli projeyi sunacak. Konferansı  Bremen Cervantes Enstitüsü’nde (Almanya) kütüphanecilik görevini olan Víctor Arbe Díez verecek.
Kütüphanelerin sınırlarını genişletmeyi amaçlayan bu proje, sanatla cep telefonlarına uygulanan yeni teknolojileri bir araya getiriyor. Layar platformu üzerinde kullanılan artırılmış gerçeklik uygulaması sayesinde kullanıcılar, Şili’li şair Gonzalo Rojas’ın (Bremen Cervantes Enstitüsü kütüphanesi adını kendisinden almıştır) şehrin belirli yerlerine yerleştirilmiş şiirlerine ulaşabilecekler. Bu etkinliğin de dahil olduğu Şiir işgali projesi, 22’den fazla ülkede, 2000’den fazla şiiri sanat severlerle buluşturdu.
 Victor M. Arbe, Bremen Cervantes Enstitüsü’nde (Almanya) kütüphanecilik görevini sürdürmektedir. Alman Filolojisi mezunu olan Arbe, Kütüphane, Arşiv ve Dökümentasyon konusunda da uzmandır. Farklı üniversiteler, dökümentasyon merkezleri ve kamu kütüphanelerinde çalışmıştır.

Kütüphane Haftası

İnsanların kütüphaneleri yakından tanımaları ve kütüphanelerden daha çok yararlanmalarını teşvik etmek amacı ile 1964 yılından beri her yıl Mart ayının son Pazartesi günü başlayan hafta,  Kütüphane Haftası olarak kutlanıyor.  Kütüphane Haftası Kutlama Programı’nda yer alan etkinliklerle;  bireysel ve toplumsal gelişmenin temel yapı taşlarından biri  olan kütüphanelere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalık düzeyinin geliştirilmesi ve kütüphanelerin bilgiye erişimdeki vazgeçilmez rolüne dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

Bu yıl “Kütüphaneler ‘Sizi’ Değiştirir” başlığı altında kutlanan hafta 24 Mart 2013 Pazar günü saat 15.00 de İstiklal Caddesi’nde yapılacak “Kütüphanelerim, Kitaplarım ve Ben” yürüyüşü ile başlayacak ve hafta boyunca İstanbul’un pek çok yerinde  yetişkinlerden çocuklara kadar yayılan bir çok etkinlik gerçekleştirilecek.

Tüm program için: http://kutuphanehaftasi.istanbulkutuphaneci.org