Kurtuluş&Fetih Şiirlerle Kutlandı

Edebiyat
Bayrampaşa Belediyesi’nin düzenlediği Kurtuluş ve Fetih Etkinlikleri sürüyor. Etkinliklerin dünkü bölümünde şair Ahmet Mercan’ın gerçekleştirdiği şiir okuma etkinliği düzenlendi. Ahmet Mer...
EMOJİLE

Bayrampaşa Belediyesi’nin düzenlediği Kurtuluş ve Fetih Etkinlikleri sürüyor. Etkinliklerin dünkü bölümünde şair Ahmet Mercan’ın gerçekleştirdiği şiir okuma etkinliği düzenlendi. Ahmet Mercan ve konukları Yusuf Öcalan ile Davut Akgül izleyenlere duygu yüklü şiirler okudu. 
Şiir okuma etkinliğine geçmeden önce izleyenlere kısa bir selamlama konuşması yapan şair Ahmet Mercan “Fethi” tarif ederken,  “Fetihle birlikte büyük bir değerin mekana yayılması söz konusudur. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle kentle büyük bir bütünleşme oldu. Çünkü ihyaya dayalıydı” dedi. Mercan, fethin nasıl bir ihyaya dayalı olduğunu ise “Örneğin Fatih Yedikule zindanlarında bihakkın yatan insanlar serbest kaldı. Bunlardan özgürlüklerini kazanmak için Özgürlük Akçesi vermesi gerekip de veremeyenlerin paralarını Fatih bizzat kendisi ödedi.” sözleriyle açıkladı.
Mercan, Kurtuluşu ise anlam dünyasındaki değerlere saldırıldığında onu korumak olarak açıklarken, “Kurtuluş Savaşı topyekün bir milletin destansı başkaldırısıdır.” diye konuştu. Mercan, ayrıca Çanakkale Savaşı’nın da Kurtuluş Savaşı’nın önsözü gibi olduğunu, şehitlerin şehadetinin manevi ikliminin Anadolu’nun korunmasını beraberinde getirdiğini ifade etti.
Etkinlikte daha sonra ise şiirler okundu. Yusuf Öcalan’ın büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitleri’ne adlı destansı şiirini okumasının ardından Davut Akgül Nazım Hikmet’ten bir şiir okudu. Etkinlik Ahmet Mercan’ın okuduğu şiirle tamamlandı.