Kültür sanatın yeni merkezi, Kültür Gündemi açıldı

Edebiyat
Abdullah Güner’in röportajı Kültür Gündemi, zamanın getirdiği teknik ve sosyal şartlara edebiyat ve sanat dünyasının uyumunun bir neticesi olarak doğduğunu açıklıyor. Kültür, sanat ve düşünce ha...
EMOJİLE

Abdullah Güner’in röportajı

Kültür Gündemi, zamanın getirdiği teknik ve sosyal şartlara edebiyat ve sanat dünyasının uyumunun bir neticesi olarak doğduğunu açıklıyor. Kültür, sanat ve düşünce hayatına yeni bir ses, yeni bir nefes kazandırmak için birçok şair ve genç yazarın yazılarının ve haberlerinin yayınlanacağı yeni bir mecra okuyucuyla buluşuyor.

Kültür Gündemi Genel Yayın Yönetmeni Osman Toprak, “kültür, sanat ve düşüncenin ekseni, merkezi, ilgisi, akışı, yönü bizim de yönümüz ve yolumuzdur, biz bu yolun icaplarını yerine getirmek için kurulduk” diyor. Kültür sanat dünyasının yeni merkezi Kültür Gündemi’ni Genel Yayın Yönetmeni Osman Toprak Bey sorularımızı cevaplandırdı.

“KÜLTÜR SANAT VE DÜŞÜNCE HAYATIMIZI TOPLUMA DERLİ TOPLUCA SUNMAK AMACIYLA KURULDUK”

Kültür Gündemi’ni, hangi amaçla kurdunuz?

Sürekli gelişen ve değişen bir hayatın hızla akan bir ırmağıyız. Teknik gelişmeler, özellikle  son on yılda basın dünyamızda da büyük değişmeler meydana getirdi. Bugün artık internet haberciliği, gazeteciliği hem bir meslek hem de iş kolu haline geldi.

Biz de ülkemizin manevi dinamiği olan kültür-sanat ve düşünce hayatımızı derli ve toplu olarak topluma sunabilmek amacıyla bu siteyi kurduk. Bu topraklardan nice sultanlar, padişahlar, devletler geldi geçti, birçoğu kudretiyle, iktidarıyla adeta zamanında ölümsüz gibi idi. Hepsine ayrı bir saygı duymakla birlikte Yunus Emre’nin, Mevlana’nın, Mehmet Akif’in apayrı bir değer, bambaşka bir gönül dünyasıyla hâlâ diri, hâlâ canlı olduğunu görüyor, bir anlamda ölümsüzlüğün işte bu gönülle olabileceğini düşünüyoruz. İnsan ölümsüz müdür, elbette, Yunus Emre, “Ölürse tenler ölür canlar ölesi değil.” demiyor mu? 

Velhasıl, kültür, sanat ve düşüncenin ekseni, merkezi, ilgisi, akışı, yönü bizim de yönümüz ve yolumuzdur, biz bu yolun icaplarını yerine getirmek için kurulduk.

“SON YILLARIN EN GÜÇLÜ YAZAR KADROSUNA SAHİP”

Yayın ekibinde kimler var?  

Yayın ekibimizde Furkan Çalışkan, Mustafa Akar gibi hem şairlikleriyle temayüz etmiş isimler var. Bu isimler İkibin Kuşağı olarak edebiyatın, sanatın, fikriyatın yükünü omuzlarında hissetmiş ve halen taşımakta olan isimler. Yine yazar kadromuz ayrı bir birikime, ayrı bir bütünlüğe sahip.  Son dönemin kalemiyle öne çıkan isimleri Güven Adıgüzel, Muhammed Halil Kaya, Mehmet Mülteci, Mona İslam, Samet Doğan, Cemile Bayraktar gibi isimlerin yanında İsmail Kılıçarslan, Münir Üstün, Hakan Arslanbenzer sitemizde yazılarıyla yer alıyor.  Bu birikimle, son yılların en güçlü yazar kadrosuna sahip olduğumuzu zannediyorum herkes fark edecektir.

Yine danışma kurulunda Ali Emre, Bünyamin Yılmaz, Cesur Küçük, Güven Adıgüzel, Haşmet Babaoğlu, İbrahim Tenekeci, İsmail Kılıçarslan, Münir Üstün, Selahattin Yusuf, Seyfullah Aslan, Taha Kılınç, Tarık Tufan ve Zeki Bulduk yer alıyor. Bu isimlerin, ayrı ayrı, kültür-sanat ve düşünce hayatımızdaki karşılığını yine hepimiz biliyoruz.

“KÜLTÜR SANATTA SAĞLIKLI BİR SES”

Ne tür yayınlara ağırlık vereceksiniz?

Kültür-sanat ve düşünce kavramları sadece bir slogan değil, bizim varlık ilkemizdir. Bu kavramlara dahil olan her kıpırdanış, eylem, çalışma, özgünlük bizim ilgi alanımızdır. Edebiyat, sinema, müzik, söyleşi, analiz, fotoğraf ve video ana kategorilerimiz olarak bu faaliyetleri daha da somutlaştıracaktır.

Neler yapmayı planlıyorsunuz?

Biz kuruluş ve yayın gayemiz gereği en azından şu an için doğrudan bir organizasyonun içinde değiliz. Kültür-sanat ve düşünceyi haber dilinin, yorum ve analiz dilinin en verimli imkanlarıyla harmanlayıp doğrudan okurun ilgisine sunmak ana gayemiz. Burası hem bütün kültür alanları için bir kendini anlatabilme merkezi hem de okur için kültür dünyasında yaşanan gelişmeleri en hızlı ve en doğru biçimde öğrenebilme merkezi olacak.

Biz kimseye rakip veya alternatif olarak değil, kendi özgün üslubumuz ve çalışma prensiplerimizle bu sahada sağlıklı bir ses olmak gayesiyle kurulduk.  

Ayrıntılı Bilgi: www.kulturgundemi.com

On5yirmi5