Katip Çelebi Yılı Sönük mü Geçti?

Edebiyat
Türk Edebiyatı dergisi, ağustos sayısında ünlü Türk bilgini Kâtip Çelebi’nin doğumunun 400. yılını vesile ederek bir dosya hazırlamış. 2009 UNESCO tarafından ‘Kâtip Çelebi Yılı...
EMOJİLE

Türk Edebiyatı dergisi, ağustos sayısında ünlü Türk bilgini Kâtip Çelebi’nin doğumunun 400. yılını vesile ederek bir dosya hazırlamış. 2009 UNESCO tarafından ‘Kâtip Çelebi Yılı’ ilan edilse de bu yıl sönük geçti denilebilir.

Dergi, bu yıla ‘küçük bir katkıda’ bulunuyor. Dosyada Prof. Dr. Bekir Karlığa ile yapılmış bir söyleşi yer alıyor. Kâtip Çelebi’nin, Batı emperyalizminin hedeflerini ilk fark eden Müslüman düşünür olduğunu söyleyen Karlığa, Kâtip Çelebi‘nin ünlü eseri Cihannüma‘yı yazarken Latince öğrenmeye çalıştığını aktarıyor. Karlığa, "Osmanlı’nın kuruluşundan on sekizinci yüzyılın başlarına kadar Batı ile bu kadar yakından ilgilenen başka bir Türk ve Müslüman bilgin yok. Batı’yı çok yakından da tanımıyor, ama bilimsel keşiflerin Batı’ya sağladığı imkânları ve bunun Osmanlı için doğuracağı tehlikeleri görüp değerlendirmiş ve çalışmalar yapmıştır." diyor.

Dergide usta yazar Nazan Bekiroğlu ile yapılmış uzun bir söyleşi de var. Bekiroğlu, romanla mesnevi arasında bir tür ihtiyacı hissettiğini dile getiriyor. Beşir Ayvazoğlu ise yaşı ancak yetmişin üzerinde olanların ve tabii meraklıların tanıdıkları, bir zamanlar Beyazıt Meydanı‘nda ağzının tadını bilenlere hizmet veren bir ‘restaurant’ı, Emin Efendi Lokantası‘nı anlatıyor. Beyazıt’ta Küllük Kahvesi’nin bitişiğinde yer alan bu lokanta edebiyat tarihimize de mâl olmuş bir mekan. Ayvazoğlu, gelecek sayılarda Küllük Kahvesi’ni anlatacağının müjdesini de veriyor.

Asım Öz’ün Selim İleri’nin yeni baskısı yapılan ‘Annem İçin’ adlı hatıraları hakkındaki yazısı, Kâmil Yeşil’in "Jacopson’un İletişim Şeması, Gösterge Bilim ve Kavuk" başlıklı denemesi ve Funda Özsoy Erdoğan’ın Masumiyet Müzesi’nin kadın kahramanı Füsun’a yazdığı mektup gibi yazıların yanında, Hülya Atakan’ın Karatay Hanı’nı anlattığı ‘Ey Hanların Gönlümü Sızlatan Duvarları" metinleri dergideki dikkat çeken yazılardan. "Hazine-i Evrak" köşesinde ise Ahmed Cevdet Paşa‘nın önemli bir lâyiha müsveddesinden çarpıcı bir bölüm var. Dr. Cafer Şen’in "Tarihî Bir Şahsiyetin Edebî Eserlerdeki İzdüşümleri: Kösem Sultanlar" başlıklı makalesi de ilgi çekiyor. Dergide ayrıca Bahtiyar Aslan ve Muhterem Yüceyılmaz’ın hikâyeleri; Selim G. Dedeoğlu, Ali Osman Kurun, Meryem Acar, Ali Osman Dönmez, Mehmet Aycı ve Kosovalı şair Zeynel Beksaç‘ın da şiirleri okura sunuluyor. (0212 527 50 32)