“İstanbul Şiir Festivali” Hayalkırıklığıyla Bitti

Edebiyat
Düzenleyicilerin bütün iyi niyeti ve gayretine rağmen festival sönük geçti. Etkinliklerin çoğunun takipçileri, katılımcı şairler ve bir avuç şiir severdi. Festival Direktörü Adnan Özer "Festivali...
EMOJİLE

Düzenleyicilerin bütün iyi niyeti ve gayretine rağmen festival sönük geçti. Etkinliklerin çoğunun takipçileri, katılımcı şairler ve bir avuç şiir severdi. Festival Direktörü Adnan Özer "Festivali neredeyse sponsor olmadan yaptık. Üst düzeyde verilen sözler tutulmadı." dedi.Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası İstanbul Şiir Festivali gelenekselleşen Şiir Hatları Vapuru gezisi ile son buldu. Kabataş’tan 10.30’da hareket eden vapur, yaklaşık üç saatlik şiirli Boğaz turunun ardından iskeleye yanaştığında beş gün süren festival de tamamlanmış oldu.

Geçen yıl, Avrupa Kültür Başkenti’nin rüzgârı ve desteğiyle şehrin 20 farklı noktasında gerçekleşen festival, bu yıl sönük geçti. Bunda geçmiş yıllarda festivale sponsor olan Kültür AŞ’nin desteğini çekmesinin büyük payı vardı. Uluslararası İstanbul Şiir Festivali’ndeki etkinliklerin takipçileri yine şairlerdi. Beyoğlu Gençlik Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi, Mephisto Kitabevi, Yerebatan Sarnıcı, Caferağa ve Kızlarağası Medresesi’nde düzenlenen şiir okumaları ve panellere halkın katılımı düşüktü. Muammer Karaca Tiyatrosu’nda düzenlenen Vedat Sakman ile Hakan Gerçek’in yer aldığı "Gözleriniz İstanbul" adlı şiir performansı ve Şiir Hatları Vapuru en çok ilgi gören etkinlikti. Festivalin Direktörü Adnan Özer, "Festivali neredeyse sponsor olmadan yaptık. Kendi imkanlarımızla düzenledik. En üst düzeyde sözler verildi ama tutulmadı." diye sitem ederken şiir festivalinin sahipsizliğine dikkat çekti.

13-17 Eylül tarihleri arasında festivale 10’u yabancı 24 şair katıldı. Bu yılın konuk ülkesi Makedonya idi. Festivale katılan yabancı şairler arasında Amerikalı şair Sidney Wade, dünyaca ünlü İspanyol şair Pedro Enriquiez, İranlı kadın yazar Nahid Kabiri gibi isimler vardı. Bogomil Gjuzel, Jovica Ivanoski, Igor Isakovski gibi Makedon şiirinin önemli temsilcileri ise Türk şiiriyle tarihsel bağları olan Makedon şiiri üzerine bir konferansa katıldı. Festivalin Türkiye’den katılan şairleri ise şu isimlerden oluştu: Ali Ayçil, Baki Asiltürk ve Hüseyin Akın, Cafer Turaç, Didem Gülçün Erdem, Fatma Şengil Süzer, Gökçe Nur Ç., Gülce Başar, Mehmet Erte, Metin Cengiz, Oktay Taftalı, Turgay Nar, Yavuz Türk.

Yeterli sponsor desteğini bulamayan festivalin devam etmesi için gayret gösterenler yine şairlerdi. Başta Kültür AŞ’nin eski genel müdürü ve Şiir Derneği Başkanı Nevzat Bayhan, Adnan Özer, Metin Celal, Abdullah Uçman, Ahmet Kot, Ali Ural, Dündar Hızal, Ömer Erdem organizasyonda büyük emeği olan isimlerdi. Adnan Özer organisazyondaki aksaklıkları kabul ederken önümüzdeki yıl konsept değişikliğine gideceklerini söyledi.