İsmet Özel: Bizim Şairlerimiz Var

Edebiyat
Bayrampaşa Belediyesi’nin her ay düzenlediği kültür-sanat etkinliklerinin konuğu, şair ve yazar İsmet Özel oldu. Geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen "Türkiye Şiirin Neresinde" başlıklı söy...
EMOJİLE

Bayrampaşa Belediyesi’nin her ay düzenlediği kültür-sanat etkinliklerinin konuğu, şair ve yazar İsmet Özel oldu.

Geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen "Türkiye Şiirin Neresinde" başlıklı söyleşide, iki saate yakın bir konuşma yapan Özel, ‘Bir Vefa Daha’ isimli yeni kitabından okuduğu şiirlerle sözlerine başladı. Özel, “Türkiye’nin neresi olduğunu bilmemiz lazım. Türkiye zihni gelişmişlik alanı olarak şiirden başka hiçbir yeni olmayan bir ülkedir’’ dedi. İsmet Özel, sözlerini "Yani siz bize Dünya çapında bir Türk bilim adamı gösteremezsiniz. Bir felsefecimiz ya da başkalarının da hesaba katacağı bir düşünürümüz var mı? Hayır, böyle örnek yok. Ama başından beri Yunus Emre’den itibaren şairlerimiz var ve biz bunları bütün ülkelerde ‘sizin Baki’niz var mı? Sizin bir Fuzuli’niz Var mı? Sizin bir Nef-i‘ niz var mı? Tevfik Fikret’iniz var mı?’ diye sorabiliriz. Yani bizim başından beri şairlerimiz var. Türkiye’deki zihni gelişmişliği temsil eden şairlerden başkası olamadı. Çünkü şairlerden başka samimi insan bulmak Türkiye’de zor’’ diye sürdürdü.

ÖZEL:’’İSLAM’IN ÜSTÜNDE DEĞER OLMADIĞINI SADECE TÜRKLER GÖSTERMİŞTİR’’

Türkiye’de İslam’ın rolüne değinen İsmet Özel, "Biz Türkler bu yaşadığımız toprakları vatan yapmakla kalmadık. Bu benzeri olmayan durum yalnızca biz Türklere münhasır bir şeydir. Mesela bir Mısırlı benim vatanım Mısır’dır diye övündüğü zaman aynı zamanda ehramlarla da övünür. Yani Müslümanlığıyla bir Mısırlı öne çıkamaz. Sadece Türkler Bütün Dünyaya İslam’ın her şeyden kıymetli ve her şeyden yukarıda olduğunu göstermektedir. İslam’ın daha üstünde değer olmadığını gösteren sadece Türklerdir’’ diye konuştu. İsmet Özel, "Bizim şairlerimiz öyle bir şey yapmışlardır ki, Türkiye hariç, Avrupa’da, Amerika’da, Çin’de veya Hindistan’da hala o şiirin nasıl bu kadar rafine olduğunu anlamaya çalışır insanlar.’’ diyerek sözlerini sona erdirdi.

İsmet Özel’in söyleşisi yaklaşık 200 kişilik bir topluluk tarafından izlendi.