İlk Lazca Roman Yayımlandı

Edebiyat
Pervin Metin’in haberi Lazca üzerine uzun süredir çalışmalar yapan ve Türkiye’nin ilk Lazca romanını yayımlayan Murat Ercan "Lazca’nın sadece konuşma dili olarak kalmasının haks...
EMOJİLE

Pervin Metin’in haberi

Lazca üzerine uzun süredir çalışmalar yapan ve Türkiye’nin ilk Lazca romanını yayımlayan Murat Ercan "Lazca’nın sadece konuşma dili olarak kalmasının haksızlık olduğunu düşündük" diyor
Rize Ardeşen’de yaşayan 28 yaşındaki genç yazar Murat Ercan, 4 kişilik yazı grubuyla 3 yıl çalışarak Lazca bir roman çıkardı. Türkiye’nin ilk Lazca romanı unvanını taşıyan Daçxuri adlı kitap, Lazika Yayın Kolektifi tarafından haziran başında yayımlandı. Lazca "ateş" anlamına gelen 156 sayfalık Daçxuri, basit anlatımıyla farklı bölgelerde farklı aksanlara sahip Lazların da anlayacağı türden. Yazarın kendi köyü olan Timisvati’de geçen hikâye, geçirdikleri trafik kazası sonucu anne ve babasını kaybeden, Mustafa adında 7 yaşındaki bir çocuğun öyküsünü anlatıyor.

HEDEFLERİ LAZCA DERNEĞİ
Lazca’nın gramer yapısı ve kelime dağarcığındaki zenginliği ile roman yazmaya uygun olduğunu göstermek istediğini belirten Ercan "Bu dilin sadece konuşma dili olarak kalmasının haksızlık olduğunu düşündük. O nedenle bu proje bizler için çok önemliydi. Hedefimiz Laz Dili ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi açmak. Bu sayede sözlük, dil arşivleme, roman ve öykü çalışmaları yapabilir, kaybolmuş ezgi, destanları ortaya çıkarabiliriz. İnanıyoruz ki, çalışmalarımızı devlet sahiplenirse insanlar bize daha farklı bakacak" dedi. Daha önce Lazika ve Oropa adlı iki Türkçe romanı da bulunan yazar, uzun yıllardır Laz dili üzerine çalışma yapıyor. Hazırladığı roman ve öykü taslakları ise İrfan Aleksiva, İsmail Bucaklişi, Hasan Uzunhasanoğlu ve Osman Şafak Büyüklü’nün oluşturduğu yazı grubu tarafından büyük bir titizlikle inceleniyor. Etnik bir dille kitap yazıp, dergi çıkarmak gibi projelerin binbir güçlükle yapılabildiğini anlatan Murat Ercan sözlerini şöyle sürdürüyor: "Kimileri sanıyor ki birkaç adam ülkeyi karıştırmak istiyor. Oysa sadece Laz kültürünün giderek kaybolmasına dur demek istiyoruz. Bu kadim dilin yitip gitmemesi, daha kullanılır hale gelmesi için eserler ortaya koyma gereği hissettik. Biraz geç kalmış olsak ta sanıyorum bunu yapmayı başardık."

ÖYKÜYÜ KENDİ KÖYÜNDE YAZDI
Rize Ardeşen’e bağlı Timisvati köyünde doğan Murat Ercan’ın yazdığı öykü de bu köyde geçiyor. Ercan’ın yazdıkları, dört kişilik bir yazı kurulu tarafından denetleniyor.

Sabah