İlk dijital çizgi roman yayımlandı

Edebiyat
Geçen yaz 12 kişilik oyuncu ekibiyle çekimleri yapılan ‘Kutup’ üçlemesinin ilk macerası ‘Myndos Geçidi’ geçtiğimiz günlerde yayımladı. DİJİTAL yayın yapan Mavra Comics’in...
EMOJİLE

Geçen yaz 12 kişilik oyuncu ekibiyle çekimleri yapılan ‘Kutup’ üçlemesinin ilk macerası ‘Myndos Geçidi’ geçtiğimiz günlerde yayımladı.

DİJİTAL yayın yapan Mavra Comics’in koordinatörü Şaylan Uran, “Mavra Comics aslında Kutup serisinin ilk macerası, Myndos Geçidi yapıldıktan sonra akla gelen bir fikirdi” diyor. Türkiye’de dünyadakine oranla, grafik roman adıyla andığımız, dijital platform üzerinden yayını yapılan çizgi roman ve illüstrasyon eserlerin yayın faaliyetinin çok geride olduğunu fark edince, Türkiye’deki boşluğu doldurmak için projeyi hayata geçirme kararı alınmış. Teknik olarak önce Apple ürünleri (iphone ve ipad) sonra android sistemli telefon ve tabletler için uygulama hazırlanmış. Aplikasyon şu an Apple için indirilebiliyor. Kısa süre içinde androidler için de hazır hale gelecek. Ama İdefixe üzerinden Myndos Geçidi’nin dijital yayını da satın alınabiliyor.
Ücretsiz yayınlar da geliyor

Mavra Comics, ücretsiz bir uygulama. 4.99 TL ödeyerek, Mavra Comics’in ilk yayını Kutup Üçlemesi’nin ilk macerası Myndos Geçidi’ni indirebilirsiniz. Ama yayınlanan dosya sayısı arttıkça, ücretsiz indirme olanakları da sunulacak. Yayınlar çok dilli yapılıyor. Yani, yayınlanan bir çizgi roman senaryosu İngilizce olarak da indirilebilir. Bu niteliğiyle Mavra Comics, dünyanın her yerinden indirilip, başka ülkelerde yaşayan insanlar tarafından da okunabilecek eserler üretiyor. Artık klasik olarak anılan dünyaca ünlü çizgi romanların dijital ortamda yayınlanması çalışmaları da başlamış durumda.

Nasıl hazırlandı

Myndos Geçidi senaryosunu Nezir İçgören oluşturdu. Hikâyede, yarım bıraktığı arkeoloji doktorasını tamamlamak üzere Amerika’dan dönen Çiğdem, Bodrum Gümüşlük’teki Myndos antik kentindeki kazı kampına katılır. Çiğdem, kampta, okuldan eski arkadaşı Mehmet ve kendisi gibi doktora öğrencisi Erik ile beraber esrarengiz gelişmelerin içinde bulur. Bunun için Bodrum’da 7 gün süren fotoğraf çekimleri yapıldı. Fotoğrafları Efe Erdinç çekti ve Saner Gülsöken asistanlığını yaptı. 12 kişilik oyuncu ekibi canlandırmalar yaptı. Toplam 3 bin 500 kare fotoğraf arasından hikâyeye en uygun 800 kare seçildi. Daha sonra bu fotoğraflar, 4 kişilik post prodüksiyon ekibi tarafından bilgisayarla dijital illüstrasyon haline getirilerek, Myndos Geçidi tamamlandı. Serinin ikinci kitabı da eylül itibariyle indirilebilecek. Ayrıntılı bilgi için;  www.mavracomics.com

Hürriyet