Hamsi Çiğköfteye de Girdi

Edebiyat
Artvin’in Borçka ilçesinde bir lokanta aşçılık yapan Rizeli Yaşar Kesici, hamsili sarma, dolma, baklavadan sonra bu kez de çiğ köftesini yaptı. Kesici, yöre halkının hamsiyi çok sevdiğini ve bu ...
EMOJİLE

Artvin’in Borçka ilçesinde bir lokanta aşçılık yapan Rizeli Yaşar Kesici, hamsili sarma, dolma, baklavadan sonra bu kez de çiğ köftesini yaptı.

Kesici, yöre halkının hamsiyi çok sevdiğini ve bu nedenden dolayı da hamsili yemek ve tatlı çeşitleri yapmak için çeşitli alternatifler denediğini belirterek, ”Hamsili yemek ve tatlı çeşitlerini yapmaya başladığımız günden beri lokantanın müşteri sayısında gözle görülür bir artış oldu. Hamsili sarma, dolma, baklava ve kumpirden sonra bu kez de hamsili çiğ köfte yaptım. Ankara’dan, İstanbul’dan, Trabzon’dan, Rize’den özel müşterilerimiz gelmeye başladı. Müşterilerimizin ilgisi beni daha farklı hamsi yemekleri yapmaya sevk ediyor” diye konuştu.

Hamsili çiğ köfte tarifi

Hamsiyle yeni yemekler yapmak için çalıştığını kaydeden Kesici, hamsili çiğ köftenin yapılışını şöyle tarif etti:

”Hamsi kılçıklarını ayıklayıp haşladıktan sonra bulgur, karabiber, pul biber, soğan, maydanozla en az bir saat yoğuruyorum. Ardından limon sıkıp marulla birlikte müşteriye ikram ediyoruz. Müşterilerimizden çok fazla ilgi var. Hamsili köftemizin bir avantajı da kilo yapmamasıdır. Müşterilerimize her gün farklı bir hamsi çeşidi sunmak için çalışıyorum.”

AA