Güncel edebiyat haberleri Mürekkep Haber’de

Edebiyat, sosyal medyanın yaygınlık kazanmasıyla birlikte yeniden atağa geçmiş durumda. Sosyal medyada dikkat çekmek isteyen kullanıcılar, kendilerini daha iyi ifade etmek amacıyla tanınmış yazar ve kitaplardan alıntılar paylaşıyorlar. Bu sayede hem yazarlar hem de kitaplar bilinirlik kazanıyor. Tabii sosyal medyanın edebiyata olumsuz yansılamaları da yok değil. Sürekli paylaşılan içerikler zamanla değerini yitirebiliyor. Bu konuda Mevlana ve Oğuz Atay ilk akla gelen isimler arasında.

Bu noktada “edebiyat nedir?” sorusu devreye giriyor. TDK’nin Güncel Türkçe Sözlüğü’nde yer alan tanıma göre edebiyat; Olay, düşünce, duygu ve hayallerin dil aracılığıyla sözlü veya yazılı olarak biçimlendirilmesi sanatı, yazın. Belli bir alt yapısı olmayan, edebi yönü zayıf olan sığ içerikler edebiyatın sınırları içerisinde yer almıyor.

Bir olayı, düşünceyi, duygu ya da hayallerini sosyal ortamda paylaşan takipçiler bunu genellikle yazılı olarak gerçekleştiriyorlar. Bunun yanında video içerik paylaşımları da özellikle son yıllarda yaygınlık kazanmış durumda. Edebiyat toplantılarını video olarak paylaşan kullanıcılar ilgili içeriğin daha çok kişi tarafından görülmesine imkan tanıyor.

Güncel Edebiyat Haberleri Takip Ediliyor

Edebiyat alanında yeterli bilgisi olmayan veya edebiyat alanındaki gelişmeleri takip etmek isteyen takipçilerin gözdesi internet haber siteleri. Güncel edebiyat haberleri paylaşan bu siteler edebiyatın gelişmesine olumlu etkide bulunuyorlar.

Yeni çıkan kitaplar, aylık edebiyat dergileri, yazarlarla söyleşiler, edebiyat festivalleri, edebi tartışmalar, kitap fuarları, imza günleri, edebiyat haberleri sitelerinde takipçilerine sunuluyor.

Edebiyat haberleri yayınlayan kültür sanat sitesi Mürekkep Haber de bu siteler arasında önemli bir yere sahip. Mürekkep Haber’de güncel edebiyat haberleri takip edilebileceği gibi yazarlarla yapılan söyleşilere de erişmek mümkün.  Ayrıca aylık olarak yayınlanan edebiyat dergileri de Mürekkep Haber’in “edebiyat” sayfasında geniş yer buluyor.