“Göl Saatleri Şiir Akşamları” başlıyor

Edebiyat
Küçükçekmece Belediyesi, şairlerle edebiyat âşıklarını buluşturmaya devam ediyor. Yılın en güzel zamanında, kentin en huzurlu manzarasında, İstanbul’un az sayıdaki şiir etkinliklerinden birine davetli...
EMOJİLE

Küçükçekmece Belediyesi, şairlerle edebiyat âşıklarını buluşturmaya devam ediyor. Yılın en güzel zamanında, kentin en huzurlu manzarasında, İstanbul’un az sayıdaki şiir etkinliklerinden birine davetlisiniz: Göl Saatleri Şiir Akşamları.

Küçükçekmece gölü kenarında, Türkiye’den ve dünyanın farklı coğrafyalarından şairler 14 Eylül’de, Balıkçı Adası’nda bir araya gelecek ve günbatımıyla birlikte şiirlerini okumaya başlayacaklar.  Tüm şiir dostlarının davetli olduğu etkinliğe katılmak için yapmanız gereken tek şey Küçükçekmece Gölü kıyısında bulunmak.

Göl Saatleri’nden ilhamla…

Ahmet Haşim’in Göl Saatleri’ şiirinden ilhamla isimlendirilmiş ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan etkinliğin onur konuğu Hilmi Yavuz olarak belirlendi.

Etkinlik, 13 Eylül günü saat 10.00’da Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde Hilmi Yavuz’a “Berat” takdim edilmesi ve Göl Saatleri Şiir Akşamları’nın resmî açılışının gerçekleştirilmesiyle başlayacak. Göl Saatleri Şiir Akşamları etkinliklerine katılacak olan Hilmi Yavuz, Küçükçekmece gölü kıyısında kendi şiirlerinden bir seçkiyi seslendirecek. Şiirleri birçok dile çevrilen ve şiirimizin yaşayan büyük ustalarından biri olan Hilmi Yavuz’un Balıkçı Adası’nda edebiyatseverlerle buluşması, ‘Doğunun Sevdaları’ şiirindeki dizeleri daha da anlamlı kılıyor.

bir göl güle düşerse
göl değil de gül bulanır

Göl Saatleri Şiir Akşamları’nı varlıklarıyla ve şiirleriyle onurlandıracak şairlerimiz ise Adnan Özer, Ali Günvar, A. Yağmur Tunalı, İhsan Deniz, Suavi Kemal Yazgıç, Bâki Ayhan T., Mustafa Özçelik, Fatma Şengil Süzer, İmdat Avşar, Rıdvan Canım, Ayşe Sevim.

Etkinliğe yurt dışından katılacak konuklarımız ise Kırım’dan Abdülaziz Veliyev, Yunanistan’dan Angeliki Sigourou, Makedonya’dan İgor İsakovski, Kosova’dan Zeynel Beksaç.

“Kerem Alışık ve Hüseyin Köroğlu da şiir akşamlarında”
Sunuculuğunu Kerem Alışıkın gerçekleştireceği şiir akşamlarında, tiyatro ve seslendirme sanatçısı Hüseyin Köroğlu da Türk şiirinden örnekler seslendirecek.

Şairlerin el yazıları bir sergide buluşuyor
“El Yazım Ne Anlatıyor Bak…” 14 Eylül-20 Ekim

Küçükçekmece Belediyesi, şiir akşamları etkinliğini bir de sergi ile taçlandırıyor. Şairlerin el yazıları ile Ara Güler’in objektifinden şair portreleri “El Yazım Ne Anlatıyor Bak!” sergisinde buluşuyor. Kitaplarda matbaa baskısı ile okunan şiirlerin en yalın, doğal ve samimi hâlleri belki de izleyicinin o şairle duygusal bir bağ kurmasını sağlayacak. Öyle ya, el yazısı aynı zamanda kişinin karakterinden izler taşır. Bir şairin el yazısını görmek, aynı zamanda o şiirin nasıl yazıldığını, kullanılan kâğıt ve kalemdeki samimiyeti, yazı karakterini keşfetmeyi de sağlar. Ustaların ustası Ara Güler’in kareleri ile tamamlanacak bu keşif, şiir meraklılarının yolculuğunu daha da derinleştirecek. Halide Edip Adıvar, Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Ahmed Arif, Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Veli Kanık başta olmak üzere daha birçok şairin portrelerinin ve el yazılarının yer alacağı sergi 20 Ekim’e dek izlenebilecek.

PROGRAM:
13 Eylül Cuma saat
: 10.00 Kahvaltılı basın buluşması (Sadece basın ve protokole açık)
Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi
Adres: Kızlarağası Medresesi, Divanyolu Caddesi, Hoca Rüstem Sok. No: 6 Sultanahmet İstanbul
14 Eylül Cumartesi: Günbatımı ile birlikte Balıkçı Adası’nda buluşma ve şairlerin şiirlerini seslendirmesi, şiir performansları.
Sergi: “El Yazım Ne Anlatıyor Bak…”
Cennet Kültür ve Sanat Merkezi
14 Eylül – 14 Ekim