Geçmişiyle Hesaplaşan Şair

Edebiyat
Mesut Doğan‘ın ‘Kırkıncı Basamak’ adlı üçüncü şiir kitabı, İstanbul Yayınları’ndan çıktı. Daha önce yayımlanmış Yalnızlığım Yetmiyor Hayatı Anlamaya (1991) ve Ağzı Karanfilli D...
EMOJİLE

Mesut Doğan‘ın ‘Kırkıncı Basamak’ adlı üçüncü şiir kitabı, İstanbul Yayınları’ndan çıktı. Daha önce yayımlanmış Yalnızlığım Yetmiyor Hayatı Anlamaya (1991) ve Ağzı Karanfilli Dost (1997) adlı iki şiir kitabı bulunan Doğan, son kitabında bir anlamda geçmişiyle hesaplaşıyor.

Mazi, hayal, masal, ayna, gölge, akşam gibi imgeler etrafında gezen şiirler, 1968 doğumlu şairin kırkıncı yaşında bir kırkıncı basamak gibi duruyor. Yaşanmışlık ve geride kalan yılların hüznü ise Kırkıncı Basamak adlı şiirde kendini daha çok hissettiriyor: "Masalda gezen şehzade misali/ Gittiğim yol bir arpa boyu sanki/ Ruhum ne kadar geride kalmış/ Yol ne yakınmış, siyah peri." Yirmi dokuz şiirin yer aldığı kitapta, kitaba ismini veren Kırkıncı Basamak’ın yanı sıra Ağrı, Aniden, Eylül, Hiç, Muamma, Paris’te Sonbahar gibi şiirler de bulunuyor. Kardelen ve Şadırvan Dergisi’nin kurucuları arasında yer alan Mesut Doğan’ın şiir ve yazıları bugüne kadar Mavera, İkindi Yazıları, Dergâh, Ardıç, Bir Nokta gibi dergilerde yayımlandı. (02123 216 51 44)