‘Dünyanın Öyküsü’ Bu Dergide

Edebiyat
İki ayda bir okurla buluşacak derginin yayın danışmanlığını Füruzan yapıyor.Derginin Genel Yayın Yönetmeni ise öykücü Özcan Karabulut. Heyamola Yayınları bünyesinde çıkacak olan Dünyanın Öyküsü, pek ç...
EMOJİLE

İki ayda bir okurla buluşacak derginin yayın danışmanlığını Füruzan yapıyor.Derginin Genel Yayın Yönetmeni ise öykücü Özcan Karabulut. Heyamola Yayınları bünyesinde çıkacak olan Dünyanın Öyküsü, pek çok dergiden ayrılan bir özelliğe sahip. Derginin Türkiye’de yirmi beş, yurtdışında iki şehirde (Lefkoşa ve Moskova) çalışma grupları var. Derginin ismine de ilham olan bu çalışma grupları, öyküye gönül verenlerden oluşuyor. İlk sayıda ikisi yabancı kalemlerden 13 öykü yer alıyor. Dergi elbette diğer türlere de sayfalarını açıyor. Ferruh Tunç’un ‘Tatil Ödevi’ adlı şiiri ile Deniz Kavukçuoğlu’nun ‘Erdal Öz’ü Yaşamak’ adlı anı yazısı ilk sayının konukları. Köşe yazılarını da ağırlayacak olan Dünyanın Öyküsü’nde bu sayıda kuramsal, eleştirel ve güncel yazılarıyla Adnan Binyazar, Nursel Duruel, Feridun Andaç, Ömer Türkeş, Ömer Lekesiz gibi isimler var. Dergide öykünün ilgi alanına giren yazılarıyla ise Semih Gümüş, Ayşe Sarısayın, Sibel K. Türker, Murat Özyaşar yer alıyor.

Derginin ilk söyleşisi Füruzan’la yapıldı. Derginin sürpriz ismi ise "Müze Memuru Mithal’le Şişman Ayten" adlı ilk öyküsüyle Atilla Dorsay. Bu yıl İnci Aral tarafından kaleme alınan 14 Şubat Dünya Öykü Günü bildiri metni de dergide yer alıyor. Ayrıca dergi, 1996-2006 yıllarında gerçekleşen Ankara Öykü Günleri’ni yeniden başlatıyor. 12. Ankara Öykü Günleri’nin Onur Ödülü sahibi Adnan Binyazar, Onur Konuğu ise Alman yazar İmre Török. Dergi, edebiyata yeni öykü yazarları kazandırmak için de her yıl bir öykü ödülü verecek.

Zaman