“Çığlık” Tablosu Satışa Çıkıyor

Edebiyat
Sotheby’s müzayede evi, tablonun en az 80 milyon dolara alıcı bulmasının beklendiğini söyledi. Ünlü ressam’ın 1895’te yaptığı, kan kırmızı bir gök altında başını tutarak çığlık atan ...
EMOJİLE

Sotheby’s müzayede evi, tablonun en az 80 milyon dolara alıcı bulmasının beklendiğini söyledi.

Ünlü ressam’ın 1895’te yaptığı, kan kırmızı bir gök altında başını tutarak çığlık atan bir adamı tasvir eden tablosu, babası Munch’un babasının arkadaşı ve patronu olan Norveçli işadamı Petter Olsen tarafından satılıyor.

Tablo, "Çığlık"ın özel koleksiyonda bulunan tek versiyonu.

Tüm hayatı boyuncu tablo ile birlikte yaşadığını ifade eden Olsen, gücü ve enerjisinin zaman içinde arttığını hissettiği tabloyu artık satmak istediğini belirtti.

Olsen, 2 Mayıs’ta yapılacak açık artırmadan elde edilecek gelirle Norveç’in Hvitsten kentinde yeni bir müze, sanat merkezi ve otel kuracağını söyledi.

80 milyon dolar, şimdiye kadar bir sanat eserine biçilen en yüksek fiyatlardan biri.

2010 yılında New York’taki Christie’s müzayede evi tarafından 106,5 milyon dolara satılan Picasso’nun "Nude, Green Leaves and bust" adlı tablosu,dünyanın en pahalı sanat eseri rekorunun da sahibi.

Oslo’daki Ulusal Müze, "Çığlık"ın satışına birkaç ay önce onay vermiş.

Dört "Çığlık" tablosundan biri, Ulusal Müzede, diğer ikisi ise yine Oslo’da yer alan Munch Müzesi’nde bulunuyor.

Sotheby’s, açık artırmada satılacak "Çığlık" tablosunun, dört tablo arasında en renkli ve en canlı olanı olduğunu kaydetti.

Tablo aynı zamanda "Çığlık"ın çerçevesi Munch tarafından boyanan ve eseri betimleyen bir şiirin yazılı olduğu tek versiyonu.

Munch, şiirde "büyük bir endişe ile tir tir titrediğini" ve "doğadaki büyük çığlığı içinde hissettiğini" anlatıyor.

Tablo, Sotheby’s müzayede evinin Londra’daki merkezinde 13 Nisan’da, New York’taki merkezinde ise 27 Nisan’da sergilenecek.

AA