Cevdet Kudret Ödülü Sahibini Buldu

Edebiyat
Türk edebiyatının önemli isimlerinden Cevdet Kudret adına verilen ”Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’‘nü, bu yıl, roman dalında, ”Yorgun Sevda” adlı eseriyle İrfan Yalçın kaza...
EMOJİLE

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Cevdet Kudret adına verilen ”Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’‘nü, bu yıl, roman dalında, ”Yorgun Sevda” adlı eseriyle İrfan Yalçın kazandı.

Bu yıl roman dalında Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü‘nü kazanan İrfan Yalçın, Zonguldak’ta 1945 yılında doğdu. Yalçın, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1960 yılında mezun oldu.

Adana’nın Kozan, Samsun’un Çarşamba ilçeleriyle Zonguldak’ta toplam on yıl Fransızca öğretmenliği yapan Yalçın, 1972’de eğitim görevinden ayrılıp İstanbul’da bir kitabevi açtı. Yalçın,1985’de Köyceğiz’e yerleşti. Şiir, hikaye, eleştiri alanlarında ürün verse de romanda yoğunlaştı.

Milliyet Yayınları 1974 Roman Yarışması’nda ”Pansiyon Huzur”la ikincilik ödülüne değer görülen Yalçın, 1978’de ”Genelevde Yas”, 1979’da ”Ölümün Ağzı”, 1980’de ”Fareyi Öldürmek”, 1983’te ”Büyük Soytarı”, 1991’de ”Uzun Bir Yalnızlığın Tarihçesi”, 1995’te ”Annem, Babam ve Ben” adlı romanlarını yayınlandı.

Yalçın, ”Ölümün Ağzı” adlı romanıyla 1980’de TDK Roman Ödülü‘nü kazandı.