“Cesur Yürek” Mektupları Satılıyor

Edebiyat
Yaklaşık yedi yüz yıl önce Fransa kralı 4. Filip tarafından kaleme alınan bir mektup ile Lübeck mektubu olarak bilinen diğer bir metin, William Wallace’la ilgili olduğu bilinen iki metin olmalar...
EMOJİLE

Yaklaşık yedi yüz yıl önce Fransa kralı 4. Filip tarafından kaleme alınan bir mektup ile Lübeck mektubu olarak bilinen diğer bir metin, William Wallace’la ilgili olduğu bilinen iki metin olmaları sebebiyle büyük önem taşıyor.

İskoçya’nın İngiltere’den bağımsızlığını kazandığı süreçte kilit rol oynamış olan William Wallace 1305 yılında "büyük ihanet" suçlamasıyla öldürülmüştü.

Wallace’ın hikâyesi 1995 yılında, yönetmenliğini Mel Gibson’ın yaptığı Braveheart filmiyle tüm dünyada bilinirlik kazanmıştı. İskoçya kültür bakanı Fiona Hyslop iki mektubun birlikte ve İskoçya’da sergilenecek olmalarının İskoç tarihi açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Fransız Kralı Filip tarafından yazılan mektup, şimdiye dek İngiltere’deki Ulusal Arşivleri’nde saklanmaktaydı. Söz konusu iki mektubun hangi tarihte ve nerede sergileneceği henüz kesinleşmedi.

İki tarihi metin
Uzmanlar bu iki metnin doğrudan Wallace’la ilgili olmaları sebebiyle paha biçilmez değerde oldukları fikrinde birleşiyorlar. Mektuplardan ilki William Wallace’ın Fransız Kralı Filip’i ziyaret edip, İngiltere Kralı Edward’a karşı verdikleri bağımsızlık mücadelesinde destek istemesinin ardından kaleme alınmış.

Fransız Kralı 4. Filip’in, destek verdiği Wallace’ın, Roma’da Papa’yla görüşmesini sağlamak için yazdığı mektup 1300 yılında kaleme alınmış. Lübeck mektubu olarak anılan diğer mektup ise William Wallace tarafından, 1297’de İngiltere’ye karşı kazanılan Stirling Bridge Savaşı sonrasında yazılan bir metin.

Wallace, İskoçya ile ticaret yapan Hamburg ve Lübeckli tüccarlara hitaben yazdığı mektubunda, Stirling Bridge zaferi ardından İskoçya limanlarının yeniden ticarete açıldığını belirtiyor. William Wallace tarafından yazıldığı bilinen tek metin olan Lübeck mektubu, Latince yazılmış ve Wallace’ın mührünü taşıyor.

BBC Türkçe