Büyük Ödül ‘Ayna Çarpması’nın

Edebiyat
2008 Milliyet Haldun Taner Öykü Ödülü, ”Ayna Çarpması” adlı eseriyle Murat Özyaşar‘a verildi. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi‘nde düzenlenen törende konuşan Seçiciler Kuru...
EMOJİLE

2008 Milliyet Haldun Taner Öykü Ödülü, ”Ayna Çarpması” adlı eseriyle Murat Özyaşar‘a verildi.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi‘nde düzenlenen törende konuşan Seçiciler Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, Haldun Taner‘in yazar olarak öykülerindeki kişiler gibi bir insan olduğunu ve son derece alçak gönüllü bir karakteri bulunduğunu söyledi.

Haldun Taner‘in aynı zamanda iyi bir tiyatro ve kabare yazarı olduğunu ifade eden Hızlan, ”Bu seneki yarışmaya çok kaliteli öykü kitapları katıldı. Ve bu sene ödülü genç bir yazar aldı. Kendinden önceki ustaları okumuş genç bir yazar” diye konuştu.

Milliyet Ödülleri Yönetmeni Nail Güreli de bu yılki ödülün Murat Özyaşar‘a ”anlatımındaki duruluk, özgün bir dil yaratma becerisi ve atmosfer yoğunluğu” nedeniyle verildiğini belirtti.

Güreli, bu yarışmaya her yıl 100’ün üzerinde katılımın olduğunu, geçen yıl ise rekor sayıda bir başvurunun gerçekleştiğini anlattı.

Doğan Gazetecilik Pazarlama ve İş Geliştirme Grup Başkanı Tijen Mergen ise Haldun Taner Ödüllerinin bu yıl 22’ncisinin verildiği ve yarışmanın artık kurumsallaştığını dile getirdi.

Bu ödülü daha önce Murathan Mungan, Kürşat Başar gibi yazarların da aldıklarını hatırlatan Mergen, ”Bu yıl 124 başvuru oldu. Bu 124 sanatçı bizim için çok önemli. Onlar bizim için bir umut ışığı” dedi.

Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazanan yazar Murat Özyaşar da böylesine bir ödülü almış olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu, adının Haldun Taner’in adıyla yan yana yer almasının kendisi için büyük bir onur olduğunu dile getirdi.

2008 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü ”Ayna Çarpması” adlı kitabına layık gören jüri üyelerine teşekkür eden Özyaşar, Haldun Taner‘in öykücülüğü karşısında ”ceketini bir kez daha saygıyla iliklediğini” sözlerine ekledi.

Özyaşar’a ödülünü, Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan verdi.

MURAT ÖZYAŞAR KİMDİR?

Murat Özyaşar, 1979 yılında Diyarbakır’da doğdu.

Ergani Anadolu Öğretmen Lisesi’ni yatılı okuyan Özyaşar, Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi.

Özyaşar’ın öyküleri, Varlık, Kitaplık, Adam Öykü, Notos Öykü, İmge Öyküler gibi dergilerde yayımlandı.

Özyaşar, ”Ayna Çarpması” adlı eseriyle 2009 Yunus Nadi Öykü Ödülünü de kazanmıştı.