Bildiğini Okuyanların Başucu Kitabı

Edebiyat
Müthiş Dâhiden Hazin Bir Eser ve Ne Nedir kitaplarının on parmağında on marifet yazarı Dave Eggers, Vahşi Şeyler’de bu defa sıra dışı bir çocuğun sıra dışı hikâyesini olanca içtenliğ...
EMOJİLE

Müthiş Dâhiden Hazin Bir Eser ve Ne Nedir kitaplarının on parmağında on marifet yazarı Dave Eggers, Vahşi Şeyler’de bu defa sıra dışı bir çocuğun sıra dışı hikâyesini olanca içtenliği ile sayfalara döküyor. Kahramanımız, içinde yaşadığı dünyaya hayal gücünü sığdırmakta güçlük çeken, dünya karşısında kafası karışan ama onu keşfetme hevesi ve enerjisi hiç azalmayan, sekiz yaşında yaramaz bir çocuk: Max. Vahşi Şeyler Max’in, düşlerin özgürleştirici gücünü hatırlatan, yaratıcı ve eğlenceli hikâyesi.

Romanın ilginç de bir geçmişi var. Dave Eggers’ın Vahşi Şeyler’i Maurice Sendak’ın, 1963 yılında ABD’de yayımlanışından itibaren çevrildiği tüm dillerde toplamda 19 milyon okura ulaşan aykırı ve kült çocuk kitabı Where The Wild Things Are’a dayanıyor. Eggers aynı zamanda kitabın sinemaya uyarlanmasında senaryo için Spike Jonze ile birlikte çalışmış ve kendi çocukluğundan unsurlarla harmanlayarak vahşi şeylerin “nerede” olduklarına değil, “kim” olduklarına ve Max’ten ne istediklerine odaklanan keyifli bir evren yaratmış.

Bir İsveç çakısıyla yapamayacağı şey olmayan, ama uzaktaki bir şehirde yaşayan babası; çoğunlukla meşgul olan ve kendi dertlerine dalmış annesi; Max’le eskisi gibi ilgilenmeyen ve oynamak istediği oyunlara burun kıvıran ablası ve annesinin, devamlı anlaşılmaz laflar edip yayıldığı her odayı kirleten sevgilisi… Kurt kostümünün çağrısına boyun eğip etrafında olan bitene karşı isyan bayrağını açan Max, kendisini içinde yapayalnız ve kaybolmuş hissettiği bu baskıcı dünyanın dışına, yepyeni bir diyara yelken açar. Denizde geçen yorucu günlerin ardından vardığı o ıssız adada karşısına çıkan “vahşi şeyler”in dünyasına adım atıp dizginlerinden kurtulacak, bu defa her şeyin daha iyi olması umuduyla hayal gücünün sınırlarında dilediğince dolanacaktır.

Vahşi Şeyler, harekete geçmeye ve kendi yolunu çizmeye, bağırmak yerine ulumaya, söz dinlemektense ‘hayır’ diye haykırmaya ve en önemlisi, ne olursa olsun düşlerden kopmamaya yönelik bir güzelleme.

 Çağdaş edebiyatın sıra dışı isimlerinden Dave Eggers’ın Vahşi Şeyler’i, kurallara uyanlardansa kendi kurallarıyla oynayanların, sürüye ait olmaktansa bildiğini okuyanların kitabı. Yediden yetmişe her yaşta okurun Max’ten öğrenecek çok şeyi var!

Begüm Güzel’in çevirisiyle ‘Vahşi Şeyler’ Siren Yayınları’ndan çıktı.

Dave Eggers
1970 doğumlu Amerikalı yazar Dave Eggers; McSweeney’s yayınevinin ve web sitesinin kurucusu olmasının yanı sıra The Believer, McSweeney’s Quarterly Concern ve The Wholpin dergilerini çıkarıyor, aynı zamanda senelik Okumanız Gerekmeyenler antolojilerinin de arkasındaki isim. Çağdaş edebiyatın en çok öne çıkan ve üretken yazarlarından biri olan Eggers, kendi hayat hikâyesinden yola çıkarak yazdığı Müthiş Dahiden Hazin Bir Eser ile Pulitzer’e aday olmuş, Türkiye’de Ne Nedir adıyla yayımlanan kitabıyla Fransa’da 2009 yılı Prix Médicis Étranger ödülüne layık görülmüştür.

ntvmsnbc.com