Başkarakteri Yazar Olan Romanlar

Edebiyat
Britanya’da yayımlanan The Guardian gazetesi, başkarekterleri yazar olan en iyi 10 romanını seçti. Henüz Türkçeye çevrilmemiş olan kitapların da içinde yer aldığı ilginç liste şöyle: David Coppe...
EMOJİLE

Britanya’da yayımlanan The Guardian gazetesi, başkarekterleri yazar olan en iyi 10 romanını seçti. Henüz Türkçeye çevrilmemiş olan kitapların da içinde yer aldığı ilginç liste şöyle:

David Copperfield; Charles Dickens

Romanına adını veren başkahraman David Copperfield, küçük yaşta babasını kaybeder. David; üvey babası ve akrabaları tarafından hor görülür ve evden uzaklaştırılır. Zorlu geçen yılların ardından David bir gazeteci olur; hayatının aşkını bulur ve sonunda bir roman yazar. David’in hayatının Dickens’ınkiyle taşıdığı pararellik romanla sınırlı değil. David, tıpkı Dickens gibi kariyerine parlementoda geçen tartışmaları kaydeden bir gazeteci olarak başlar, ancak sonra kendi romanını yazmaya karar verir.

Bir Çift Mavi Göz/ A Pair of Blue Eyes, Thomas Hardy

Elfride Swancourt, Cornwall’da yaşayan, sürekli edebiyat eleştirileri okuyan ve bir yazar olmak için yanıp tutuşan biridir. Sonunda bir roman yazar. Ancak romanı takma bir isimle yayımlar. Roman, dönemin en önemli edebiyat eleştirmenlerinden biri olan Henry Knight tarafından gözden geçirilir. Bunu öğrenen Elfride, Knight’a bir cevap mektubu yazar ve böylece aralarında bir yakınlık oluşur. En sonunda Knight Elfride’e deli gibi aşık olur.

New Grub Street, George Gissing

Edwin Reardon, iyi bir yazar olmasına rağmen döneme uygun popüler eserler üretemediği için, edebiyat dünyasında bir türlü yer edinemez.Karısı onu terk eder ve Reardon fakirlikle geçen yılların ardından yaşamını yitirir.

Zor Tercih/ The End of the Affair, Graham Grene

Graham Greene’in 1955 ve 1999 yıllarında beyazperdeye aktararılan The End of the Affair’in roman yazarı kendini saplantılı bir aşk hikayesi içinde bulur. Aşık olduğu kadının adı Sarah’tır. Sarah Henry adında biri ile evlidir. Bendrix’in aşkı kıskançlıkla da birleşince de kısa sürede saplantıya dönüşür. Bir gün Sarah hiçbir açıklama yapmadan Bendrix’i terk eder. Bendrix’inkine benzer tutkulu bir aşk yaşayan Greene’in Sarah karekterini yaratırken metresi Catherine’Waltson’dan ilham aldığı bilinir. Grene romanı Waltson’a ulaştırmıştır.

A Dance to the Musiç of Time, Anthony Powell

Anthony Powell’ın usta ressam Nicolas Poussin’in aynı adlı tablosundan esinlenerek kaleme aldığı 12 ciltten oluşan A Dance to the Music of Time, 12. yüzyılın ortalarında İngiliz siyasi, kültürel ve askeri hayatına etki eden olayları konu alır. Romanın anlatıcısı Nick Jenkinsk tıpkı Powell gibi bir roman yazarıdır.