Aylak Adam 50 Yaşında…

Edebiyat
Daha önce Cemal Süreya‘nın ”Üvercinka”, Onat Kutlar‘ın ”İshak” kitaplarının 50. yıl özel baskısını okurlarla buluşturan yayınevi, bu kez Yusuf Atılgan‘ın unut...
EMOJİLE

Daha önce Cemal Süreya‘nın ”Üvercinka”, Onat Kutlar‘ın ”İshak” kitaplarının 50. yıl özel baskısını okurlarla buluşturan yayınevi, bu kez Yusuf Atılgan‘ın unutulmaz romanını sunuyor.

Kitabın sunuş yazısı ve arka kapağında şu değerlendirmelere yer veriliyor:

”Getirdiği yenilik, yarattığı ‘karşı’ kişilik (C.), çevresinde döndüğü sorunlar yönünden yayımlandığı dönemde epey tartışıldı, ama Türk romanının doruklarından biri olmayı sürdürüyor. Modern Avrupa romanının belli başlı halkaları içinde değerlendirilebilecek nitelikteki ve özgünlükteki bu roman, yaratıcı eleştiriye kapılar açan özellikler taşıyor.

Yusuf Atılgan, en çok 1950 Kuşağı yazarlarınca anlaşılmış, onlara yakın olmuştu. Bu anlamda Atılgan’ı bu öncü kuşağın ‘ağabeyi’, Aylak Adam‘ı da dönemin şiiriyle öyküsündeki yeniliklerle değerlendirilmesi gereken bir roman sayabiliriz.”

”Her şeye karşı çıkan, karşı olan, karşı duran bir adam, bir ‘karşı’ kişilik C, sıradanlığa, alışılmışın kolaycılığına, sahteliğe, iki yüzlü kibarlığa katlanamıyor. Üstelik gerçek sevginin peşini bırakmaya niyeti yok, yalnız da kalsa, gülünç durumlara da düşse. Zor bir karakter, zor bir yaşam, yalın bir roman. 50 yıldır okurlarını selamlıyor.”