Avrupa’da Orhan Pamuk rüzgarı

Edebiyat
Louvre Müzesi’nde 27 Ekim’de düzenlenecek etkinlikte Orhan Pamuk, Nisan ayında İstanbul’da açılan Masumiyet Müzesi ile Fransızca’ya çevrilen ve Gallimard Yayınevi tarafından ya...
EMOJİLE

Louvre Müzesi’nde 27 Ekim’de düzenlenecek etkinlikte Orhan Pamuk, Nisan ayında İstanbul’da açılan Masumiyet Müzesi ile Fransızca’ya çevrilen ve Gallimard Yayınevi tarafından yayımlanan ”Şeylerin Masumiyeti” kitabını fotoğraflar eşliğinde anlatacak.

Fransız aktör ve yönetmen Jerome Deschamps, 28 Ekim’de Louvre Müzesi’nde, Richard Peduzzi’nin ”Benim Adım Kırmızı” romanından yola çıkarak hazırladığı dekor ve tasarımlar eşliğinde bir gösteri gerçekleştirecek. Gösteride romandan minyatürler de gösterilecek.

Pamuk, 29 Ekim Pazartesi günü Paris’te düzenlenecek devlet töreni ile Fransa’nın en yüksek nişanı olan ”Legion d’honneur” nişanını alacak.

”Sonning Ödülü” ve ”Burke Madalyası”

Orhan Pamuk, 26 Ekim’de Kopenhag’da, Kopenhag Üniversitesi tarafından iki yılda bir Avrupa kültürüne katkı sağlayan çalışmalara verilen ”Sonning Ödülü”nü alacak. Pamuk, Avrupa’daki kültürel sınırlara meydan okuduğu ve kültürlerin bir araya gelmesinin yaratacağı imkanları ortaya çıkardığı için bu ödüle layık görüldü.

Avrupa kültürüne katkıda bulunan bir yazar veya sanatçıya verilen ve 1 milyon Danimarka Kronu (yaklaşık 135 bin avro) değerindeki Sonning ”Ödülü”ne, bugüne kadar layık görülen yazarlar arasında Ingmar Bergman, Günter Grass ve Simone de Beauvoir yer alıyor.

Orhan Pamuk, 7 Kasım’da İrlanda’nın başkenti Dublin’deki Trinity College’da düzenlenecek törende, yazar, filozof, siyasetçi ve estet Edmund Burke adına verilen ”Burke Madalyası”nı (Burke Medal) alacak.

Krakov, Londra ve Marbach’ta okurlarıyla buluşacak

Polonya’nın Krakov şehrinde Joseph Conrad adına düzenlenen Conrad Festivali’ne katılacak olan Pamuk, festival kapsamında yapacağı konuşmasında, ”Conrad’in edebi kimliği”, ”milliyetçilik”, ”Doğu-Batı”, ”ülkeye uzaktan bakmak” konularına değinecek.

Pamuk, 1 Kasım’da Londra’da Southbank Centre’da yapacağı konuşmasında İngilizce olarak yeni yayımlanan ”Sessiz Ev” kitabı ile ”Şeylerin Masumiyeti”ni anlatacak.

Yazar, Goethe ve Schiller’in doğup büyüdüğü Almanya’nın Marbach kentinde bulunan Alman Edebiyatı Arşivi’nde 4 Kasım’da yapacağı konuşmasında, ”Saf ve Düşünceli Romancı” kitabı ile Schiller’in ”Saf ve Düşünceli Şiir” kitabından yola çıkacak.

AA