Aşık Çelebi’yi Anlamak

Edebiyat
On altıncı yüzyılda İstanbul imparatorluğunun başkenti olarak külliyeleri ve saraylarıyla şekillenirken, Osmanlı biyografi yazarları da Osmanlıların hayat hikâyelerini yazıya geçiriyor; şairler,...
EMOJİLE

On altıncı yüzyılda İstanbul imparatorluğunun başkenti olarak külliyeleri ve saraylarıyla şekillenirken, Osmanlı biyografi yazarları da Osmanlıların hayat hikâyelerini yazıya geçiriyor; şairler, bilginler ve mutasavvıflardan oluşan bir imparatorluğun tarihini anlatıyorlardı. Çok sayıda Osmanlı biyografi yazarı arka arkaya birçok biyografik eser oluşturup Osmanlı hayatlarını okurlarıyla paylaştılar. Bu biyografi yazarlarından Aşık Çelebi, üslubu ve eserinin yansıttığı renkli kültür hayatı ile on altıncı yüzyıl hayatını anlamamız için bize çok özel bir eser sunuyor. Anlattığı yaklaşık dört yüz şairin hayat hikayeleri üzerinden on altıncı yüzyıl başındaki İstanbul meyhanelerinde ve bahçelerinde dolaşmak, şairlerin meclislerine konuk olup tartışmalarına katılmak mümkün. Kim kime aşık oldu, kimler arkadaş ve kimler düşmandı, en cömert hamiler kimlerdi, padişahlarla ilişkiler nasıldı, hangi bağlamlarda şiir söyleniyordu, ve bu şiirler nelerdi öğrenebiliyoruz.

19 Haziran’da Hollanda Araştırma Enstitüsü, Koç ve Yıldız Teknik Üniversitelerinin desteği ile Hollanda Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenecek sempozyumda, Aşık Çelebi ve bizlere sundukları üzerine ilginç detaylar paylaşılacak.

Sempozyum, Koç Üniversitesi, Hollanda Araştırma Enstitüsü ve Yıldız Teknik Üniversitesinin katkılarıyla Hollanda Araştırma Enstitüsünde gerçekleştirilecek.

Başkent, İstanbul Bilgi, Chicago, Koç, Leiden, Nevşehir ve Yıldız Teknik Üniversitelerinden akademisyenlerin katılacağı sempozyuma katılım ücretsiz olacak.

Aşık Çelebi Sempozyumu hakkında ayrıntılı bilgi için:  http://www.nit-istanbul.org/nitactivitiestr.htm