Yeni Şiir Kitabından Önce Kireç, Yeniden…

Kitap
Yeni baskısı bu hafta başında okura ulaşan Kireç, şairin daha önceki bütün şiir kitaplarını bir araya getiren Evvel ile birlikte Everest Yayınları’ndan çıkmıştı. 1996 yılında yayımlanan ilk şiir...
EMOJİLE

Yeni baskısı bu hafta başında okura ulaşan Kireç, şairin daha önceki bütün şiir kitaplarını bir araya getiren Evvel ile birlikte Everest Yayınları’ndan çıkmıştı.

1996 yılında yayımlanan ilk şiir kitabı "Dünyaya Sarkıtılan İpler"den sonra her kitabında şirini geliştiren, yenileyen Ömer Erdem, Kireç’te hem şekil hem de temalar bakımından şaşırtıcı bir atılım gerçekleştirdi.

Kendisi, kitabın Ömer Erdem şiiri içinde nasıl konumlandığıyla ilgili bir soruya cevap verirken, "Şairin kendisini konumlayışı süreklilik, değişim ve yenilik olarak paranteze alınabilir ilkin. Her kitap kendilik kulesine konulan yeni bir taş gibi olmakla birlikte asıl ve bence daha önemli olanı, aşmak, kulenizi, dilinizi aşmak hatta içten içe yıkmak duygusudur." demişti.

Şair Birhan Keskin ise kaleme aldığı bir tanıtım yazısında, Kireç’i şöyle değerlendiriyordu: "Kireç’; kan yerine çocukları savunmanın, canımıza okuyan bu şehirler yerine bir ağaç kovuğunu, bir dağ lalesini, hayvanları savunmanın kitabı.

Çok zengin ve gezegen bir kitap "Kireç". Dünyanın yükünü de yanında taşıyan bir gezegen. Nil’de upuzun yoksulluk, Suriye’de aşk ve her şiirde bir ‘şiir hayvanı’ olarak nerede dolaşırsa dolaşsın gelip tek bir omurgaya oturan, eninde sonunda derdi bu ‘çağ’ olan, derdi ‘insan’ olan bir kitap."

Bu arada okurlara müjdeli bir haber: Ömer Erdem’in yeni şiir kitabı ‘Kör’, 2012’nin başında kitapçılarda olacak.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme