Yeni Bir Düşünce Dergisi

Kitap
Ekonomik kriz, bazı dergilere kepenk kapattırıyor ama yeni dergilerin raflardaki yerini almasına engel olamıyor. Yayın yönetmenliğini Ümit Aktaş’ın yaptığı üç aylık "Özgün Düşünce" der...
EMOJİLE

Ekonomik kriz, bazı dergilere kepenk kapattırıyor ama yeni dergilerin raflardaki yerini almasına engel olamıyor. Yayın yönetmenliğini Ümit Aktaş’ın yaptığı üç aylık "Özgün Düşünce" dergisi de ilk sayısıyla okurlarının karşısına çıktı.

"Özgün Düşünce" dergisi bu ilk sayısında ‘İslamcılık’ akımını tartışıyor. Dosyada Ali Bulaç’tan Cihan Aktaş’a, Veli Karataş’tan Vahdettin Işık’a pek çok ismin makaleleri yer alıyor. Ali Bulaç’ın, geçmişten geleceğe İslamcılık düşüncesinin gelişimini takip ettiği dergide Ümit Aktaş, kriz dönemlerinde ortaya çıkan İslamî hareketleri değerlendiriyor. Cihan Aktaş ise tesettüre İranlı genç kuşakların gözüyle bakıyor yazısında. Mustafa Yıldız, ulemasız bir topluma doğru gidişimizi anlatıyor. Özgün Düşünce’de Said Halim Paşa’nın ‘İslamlaşmak’ adlı manifesto niteliğindeki kısa yazısı da günümüz okurları için yeniden yayınlanmış. Dergide İslamcılık konusunda kendine has bir üslup geliştiren Sezai Karakoç hakkında da yazılar var. Ahmet Sait Akçay, Sezai Karakoç’un şiirlerinden örneklerle zenginleştirdiği yazısında, Karakoç’un manevi alanın yeniden inşasındaki rolüne yer veriyor. Vahdettin Işık ise geçtiğimiz kasım ayında yapılan Sezai Karakoç Sempozyumu’nu anlatıyor.

irtibat için: 0212 635 99 19

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme