Yaşar Kemal’e Legion d’Honneur ödülü

Kitap
En üst düzey Fransız nişanı olan Legion d’Honneur ile taltif edilen ünlü edebiyatçı Yaşar Kemal, 17 Aralık’ta Fransız Sarayı’nda yapılacak törenle nişanını alacak. Legion d’Hon...
EMOJİLE

En üst düzey Fransız nişanı olan Legion d’Honneur ile taltif edilen ünlü edebiyatçı Yaşar Kemal, 17 Aralık’ta Fransız Sarayı’nda yapılacak törenle nişanını alacak.

Legion d’Honneur Büyük Şansölyesi Orgeneral Jean-Louis Georgelin, İstanbul’daki Fransız Sarayı’nda gerçekleştirilecek törenle Yaşar Kemal’e ”Grand Officier dans l’Ordre National de la Legion d’Honneur” nişanını takdim edecek.

”Grand Officier dans l’Ordre National de la Legion d’Honneur” nişanı, Yaşar Kemal’in ”olağanüstü edebi güzergahına, tüm eserlerinin içine işlemiş hümanizmaya ve kültürlerin çeşitliliği ile kültürlerarası diyalog hizmetindeki aralıksız hizmetlerine duyulan saygıyı” ifade ediyor.

İlk olarak 1802 yılında ihdas edilen ve Fransa’nın en üst düzey ve en seçkin nişanı olan Legion d’Honneur, layık görülenlerin olağanüstü çalışmalarını ödüllendiriyor.

1983 yılında bu nişanın ”Commandeur” mertebesiyle taltif edilen Yaşar Kemal, ”Grand Officier” mertebesiyle şereflendirilen ”son derece ender sayıda şahsiyetten biri” olacak.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme