Ulemanın Gözüyle Bediüzzaman

Kitap
Kayıhan Yayınları son devre ışık tutan âlimlerimizden Bediüzzaman Said Nursi hakkında farklı bir esere imza attı. Yurt içinde ve Yurtdışında 120/den fazla âlimin Bediüzzaman hakkındak...
EMOJİLE

Kayıhan Yayınları son devre ışık tutan âlimlerimizden Bediüzzaman Said Nursi hakkında farklı bir esere imza attı. Yurt içinde ve Yurtdışında 120/den fazla âlimin Bediüzzaman hakkındaki görüş ve hatıralarının bir araya geldiği eser geniş bir bakış açısı ile kale alınarak bir hayli ilgi uyandıracağa benziyor.

Elmalılı Hamdi Yazır’dan Şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi’ye,Süleyman Hilmi Tuhanan’dan Abdülhakim Hüseyni’ye, Mehmed Zahid Kotku’dan Ramazanoğlu Sami Efendi’ye, Mehmed Akif Ersoy’dan Babanzade Ahmed Naim beye kadar bir çok tanınmış simanın kanaatlerinin verildiği eser cevaplar.org adlı internet sitesinden tanıdığımız Salih Okur bey tarafından kaleme alınmış. Araştırmacı yazar Necdet İçel’in ifadesiyle; “bu eseri baştan sona okuduğunuz zaman, hakikatlerde zıtlıklar olmadığı gibi, onları farklı yönleriyle yansıtanların kendi aralarında da ihtilaf olmayıp sözlerinin de aynı olduğuna şahit olacaksınız.”

Kitabın takdiminden bir bölümle sizleri baş başa bırakıyoruz; Dokuz Nükte Risalesi"nde merhum Şeyh Nurullah Cezeri hazretleri ne güzel der; "Evet bu iki gurup (nur talebeleri ve tarikat ehli) kendilerinin ayrı olduklarını zannetseler bile aslında netice itibariyle birleşmektedirler.

Nasıl ki birbirlerine yakın oldukları halde gözlerini kaybetmiş iki kişi, aralarında yüksek dağlar, kilometrelerce mesafe, geniş ovalar ve sahralar olduğunu zannederler. Fakat birbirlerine yakınlıklarını ve bulundukları yerde yalnız olduklarını hissedince birbirlerine alışırlar, yakınlık duyarlar ve sevişirler. Hele bunlar bir memeden süt emmiş iki kardeş olursa. Çünkü onlar tek bir vücud, tek bir ruh ve tek bir kalb gibi olurlar. Ne önlerinden, ne arkalarından batıl ve asılsız şeyler onlara ulaşamaz, onları rahatsız edemez."

Eseri hakkında görüşlerini aldığımız yazar Salih Okur “Şu an hayatta olan alimlerle bizzat görüşerek, vefat edenlerin de eserlerinden ve talebelerinden görüş alarak bu eseri hazırlamaya gayret ettim. Yani eser uzun bir araştırmanın neticesinde ortaya çıktı. Kitap yaklaşık 500 sayfadan ibaret. Zaten Bediüzzaman hakkında bu güne kadar bu vasıflarda bir eser neşredilmemişti” dedi.

timeturk
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme