Süryaniler’i Daha Yakından Tanımak İçin

Kitap
İsa’nın doğumundan iki bin sene sonra pek çok kişi, İsa’nın konuştuğu dil olan Aramice’nin kaybolduğunu, sadece uzmanların bu dili konuşabildiğini düşünürken Fransız yazar Séb...
EMOJİLE

İsa’nın doğumundan iki bin sene sonra pek çok kişi, İsa’nın konuştuğu dil olan Aramice’nin kaybolduğunu, sadece uzmanların bu dili konuşabildiğini düşünürken Fransız yazar Sébastien de Courtois, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Süryaniler adlı kitabında bu unutulmuş halkı gün ışığına çıkarıyor.

Türkiye’nin güneydoğusunda Turabdin adında bir yer vardır. Süryanice bir kelime olan Turabdin, “Tanrı’nın Hizmetkârları Dağı” anlamına gelir. Bu yöredeki antik manastırlar Havarilerin, Pavlus’un ve Petrus’un mirasçısı olan eski bir Hıristiyan cemaatinin hazinelerini ve gizlerini barındırır.

Bu Süryani cemaat, iki bin yıl önce Filistin’de İsa’nın konuştuğu dili konuşmaya devam ediyor. Süryaniler ve Turabdin birçok bakımdan kültürel köklerimizin de tanıklarıdır. Türkiye’nin bu bölgesi duaların ve ezgilerin eşliğinde yaşar. Sebastien de Courtois’nın bölgeye yaptığı yolculuğun sonucunda, elinizdeki bu çok yönlü eser ortaya çıktı. Gezi notları ile röportajların, tarihi ve arkeolojik bilgilerin iç içe geçtiği Süryaniler, kadim olduğu kadar zengin bir kültüre duyulan selam. Yapı Kredi Yayınları’nın özel dizisinden çıkan kitabı Ersel Topraktepe çevirmiş.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme