‘Şehir ve Kültür: İstanbul’ Kitabı Tanıtıldı

Kitap
Üniversite öğrencilerinin seçmeli ders olarak okuyacakları ‘İstanbul’ dersinde, yardımcı kaynak olarak kullanacakları ‘Şehir ve Kültür: İstanbul’ kitabı tanıtıldı.   İstan...
EMOJİLE

Üniversite öğrencilerinin seçmeli ders olarak okuyacakları ‘İstanbul’ dersinde, yardımcı kaynak olarak kullanacakları ‘Şehir ve Kültür: İstanbul’ kitabı tanıtıldı.
 
İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Emre Bilgili, kitabın tanıtımı dolayısıyla Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıdaki konuşmasında, ‘İstanbul’ dersinin kentteki üniversitelerde seçmeli ders olarak okutulacağını söyledi.
 
İstanbul’da yaşayan insanların şehirle bağlantısının zayıf olduğunu ifade eden Bilgili, bunun şehirlileşme sürecine olumsuz etki yaptığını kaydetti. İstanbul’da yaşayan insanların şehirle intibaklarını güçlendirmek gerektiğini belirten Bilgili, bu işe üniversitelerden başlamanın en doğru yol olduğunu anlattı.
 
Bilgili, Anadolu’dan İstanbul’a gelen üniversite öğrencilerinin neredeyse yüzde 90’a yakınının şehrin kültürel nimetlerinden yararlanmadığını belirterek, ‘Halbuki İstanbul, şehir kültürü edinme konusunda geniş imkanlar sunuyor. Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin yaklaşık dörtte biri İstanbul’da okuyor. Bu önemli bir rakam. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. İstanbul’da 4-5 yılını geçiren bir öğrenciyi, şehir kültürü edinmiş ve kültürel miras konusunda bilgilenmiş bir şekilde yetiştirmeliyiz. Çünkü bu öğrenciler, Anadolu’ya döndüklerinde, bizim burada onlara kazandırdığımız şehir kültürünü, kültürel miras bilincini bütün Türkiye’ye taşımış olacaklar’ diye konuştu.

‘İLK DERS, AYASOFYA MÜZESİ BAŞKANI’NDAN’

Kitabın, alanında iyi bir örnek teşkil ettiğini kaydeden Bilgili, iyi bir yazar kadrosuyla çıkarılan kitabın, hem öğrenciler hem de bu dersi verecek hocalar için güzel bir kaynak olacağını söyledi. ‘İstanbul’ dersinin seçmeli ders olarak üniversitelerde okutulacağını anlatan Bilgili, bu dersin, merkezden konulmuş bir YÖK dersi olmasını istemediklerini kaydetti.
 
Bilgili, dersin bütün bölümlerde okutulacağını ifade ederek, ‘Tabii, bu dersi tıp öğrencisi de matematik öğrencisi de sosyal bilgiler öğrencisi de alacak. Biz de bu kitabı, dersi alacak öğrencileri teşvik için ücretsiz veriyoruz. 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, bu kitaptan 15 bin adet bastırdı ve İstanbul’da talep eden bütün üniversitelere bu ders kitabımız ücretsiz verilecek’ dedi.
 
İlk dersin, 30 Aralıkta İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Cemil Bilsel Salonu’nda, Ayasofya Müzesi Başkanı Doç. Dr. Haluk Dursun tarafından verileceğini belirten Bilgili, İstanbul’un ders olarak okutulması konusunda ilk talebin İstanbul Üniversitesinden geldiğini kaydetti.
 
KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. KOÇER

Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dursun Koçer de ‘Şehir ve Kültür: İstanbul’ kitabının ne kadar değerli olduğunun yazar kadrosundan anlaşıldığını söyledi.
 
Koçer, Kültür Üniversitesinin de 30 Aralık Perşembe günkü senato toplantısında ‘İstanbul’ dersini onaylayacağını ve ‘Şehir ve Kültür: İstanbul’ kitabının ders kitabı olarak okutulacağını kaydetti. Bir öğrencinin sadece derslerine gidip gelerek üniversite eğitimi alamayacağını ifade eden Koçer, bir öğrencinin o şehrin bütün zenginliklerini yaşadığı takdirde yükseköğrenim formasyonu kazanabileceğini anlattı.

KÜLTÜR A.Ş GENEL MÜDÜRÜ BAYHAN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bayhan, kültür denince İstanbul, İstanbul denilince kültür ve sanatın akla geldiğini belirterek, şunları söyledi:
 
‘Güzellikler imparatorluğunun başkentine yakışacak olan da gelenlerin kültürüyle sanatıyla dönüşen değil, misafir ettiklerini kültürüyle dönüştüren bir şehir olmasıdır. Her ne kadar günümüzde geç kalınmış bir proje olması hasebiyle bir burukluk hissetsek de 2010 geçmeden bu projenin uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.’
 
İstanbul Kültür ve Turzm İl Müdürlüğünün, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının desteğiyle yayımladığı ‘Şehir ve Kültür: İstanbul’ kitabının yazı kadrosu, Doç. Dr. A. Haluk Dursun, Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Prof. Dr. Artun Ünsal, Beşir Ayvazoğlu, Hikmet Barutçugil, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. İskender Pala, Prof. Dr. Korkut Tuna, Prof. Dr. Murat Belge ve Dr. M. Sinan Genim’den oluşuyor

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme