‘Şarkılarımı Çekmecede Boğamam’

Kitap
Röportaj: Bengü Dağlı 2009’da “Uyan” adlı albümüyle hayatımıza giren Jehan Barbur, ikinci albümü “Hayat” ile yeniden dinleyicisiyle buluştu. Albümde Sarp Maden ile berabe...
EMOJİLE

Röportaj: Bengü Dağlı

2009’da “Uyan” adlı albümüyle hayatımıza giren Jehan Barbur, ikinci albümü “Hayat” ile yeniden dinleyicisiyle buluştu.

Albümde Sarp Maden ile beraber yaptıkları ortak bir beste dışında diğer tüm şarkıların söz ve müzikleri yine Jehan Barbur’a ait.

on5yirmi5.com’dan Bengü Dağlı, Jehan Barbur ile konuştu…

İkinci albümünüz “HAYAT” çıktı. Hayırlı olsun. Duygularınızı alabilir miyim?

İlk albümde bu kadar çok heyecanlanmamıştım. Şu an büyük bir sorumluluk hissediyorum. İlk albümü alıp beğenmiş kişileri hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum. Bu nedenle ikinci albüm benim için çok önemli. Şu an artık bir beklenti var ve ben gerilerek aynı zamanda heyecanlanarak “Acaba bu beklentiyi karşılayabildim mi?” gibi sorular soruyorum kendime istemeden de olsa. Bu şarkılar kaygıyla yazılmadı ama yine albüme dönüşünce bende tuhaf bir sorumluluk duygusu yarattı.

İlk albümünüzle ikincisini kıyaslarsak, ne söylersiniz?

Onu dinleyenler yapmalı. Ben çok gömülüyüm işime. Henüz dışına çıkıp bunu değerlendirecek durumda değilim ne yazık ki.

Birlikte çalıştığınız kişileri nasıl seçiyorsunuz?
O kişiler zaten benim yakın arkadaşlarım. Bizim müzik yapıp beraber çalıştığımız kişiler. Yazdığım şarkılara göre aslında sevebilecekleri şarkıları sunuyorum. Kim hangi şarkıda çalışmaktan keyif alır ve tarzı hangi şarkıyı daha da güçlendirir diye düşünüyorum. Mesele zevk almak. Ben çalıştığım herkesin az da olsa bu işten bu birliktelikten keyif almasını istiyorum.

Genelde sizi dinleyen herkes “Jehan Barbur’un huzur veren, dingin bir sesi var. Bülent Ortaçgil tınısı taşıyor ezgileri.” diyor… Tarzınızın Bülent Ortaçgil gibi bir usta ile eşleştirilmesi yolun başında(!) bir bir müzisyen için avantajken dezavantaja dönüşür mü?
Bu beni tabii ki de mutlu eden bir benzetme. İnsanlar bu benzetmelerle, yapılan işleri tanımlama ihtiyacı duyuyor ki yakınlık hissedebilsinler. Ben birilerini kopyaladığımı, yahut taklit ettiğimi düşünmüyorum. Hayatımda ve müzikal algılayışımda birçok kişinin etkisi var. Ben ister istemez bu şarkıları oluştururken bu birikimimden besleniyorumdur. Dediğim gibi taklit gibi bir yol seçmediğimden şu an bu benzetmelerin dezavantajını yaşamadım. Ne mutlu ki böyle önemli isimlerin yanında anılabiliyorum.

Aynı zamanda dizi müziklerine sesinizle hayat verdiğinizi biliyoruz. Dizi müzikleri için teklifleri nasıl alıyorsunuz ve nasıl bir konsantrasyon diziye müzik yapmak?
Ben hiç dizi müziği yazmadım. Bestelenmiş şarkılara söz yazıp seslendirdim. Bu yine çevrenizde beraber çalıştığınız kişilerden gelen teklifler oluyor. Zaten bu tür işleri yüz binlerce kişi yapmıyor. Sizin de durduğunuz yer benzer bir noktadaysa bir şekilde yollarınız kesişiyor. Bu işi yaparken de sizden istenen şarkıyı senaryoya ve dizideki hikaye göre yazmaya çalışıyorsunuz. O durumu düşleyip anlatılan hikayeye yoğunlaşarak siz de bir şeyler eklemeye gayret ediyorsunuz

Oldukça iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyorsunuz, çok da iyi yorumluyorsunuz bu şarkıları… Müziğinize ne kattı çok kültürlü, çok dilli bir hayat?
Farklı duyumlar, duyumsamalar, başka dillerde düşünmeler ve konuşmalar, başka dillerin melodileri…bunları katıyor. Siz de kendi içinizde söylemek istediklerinizi düşünüp, düşlediğiniz dili seçip o dilde harmanlamaya başlıyorsunuz.

Arap müziği ile aranız nasıl?
Hiç yok ne yazık ki.

Bizzat kendim şahit oluyorum sosyal paylaşım sitelerini aktif olarak kullanıyorsunuz. Hayranlarınızla iletişiminiz nasıl? Onların eleştirilerine ya da tavsiyelerini dinler misiniz?
Beni dinleyen kişilerle iletişim içinde olmaya gayret ediyorum. Sonuçta bu şarkılar havaya yazılmıyor. Birileri duyuyor, seviyor yahut sevmiyor. sonuçta bu kişilerin yazana dönüp bir şeyler söyleyesi geliyor. ben söylenecek her şeyi duymak ve bunları önemsemek istiyorum. Nasıl algılandığınız hakkında bir fikre sahip olmak insana kendine farklı yerlerden bakabilme fırsatı veriyor.

Bu zamanda albüm çıkarmak doğru bir karar mı? Son dönemde albümlerin iş yapmadığı konuşuluyor internet yüzünden bu sizi korkutmuyor mu?
Korksam ne olacak ki ya da korkmasam? Ben müzik yapan ve bununla yaşamaya gayret eden biriyim. Şarkılarımı çekmecede boğmak, açık havaya çıkarıp onların yok olmalarını izlemekten daha kötü. Albüm yapıyorum çünkü hala birileri ve ben de dahil olmak üzere albüm almayı, onu evindeki rafa koymayı, ara ara albümü çıkarıp dinlemeyi seviyor. Ben teknolojiye zaten hızlıca ayak uydurabilen biri değilim.

Son olarak isminizin anlamı nedir? Jehan gerçekten çok değişik bir isim… Cihan ile bir ilgisi var mı?
Jehan, Arap yarımadasında “güzel çiçek” demekmiş. En azından benim bildiğim bu. Cihan’la ilgisi yok. Jihan olsaydım Arapça’daki gibi dünya olacaktı. Tek harfle çiçeğe yaslanıyorum.

Teşekkürler

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme