Sait Faik Ödülü Ahmet Büke’nin

Kitap
Doğan Hızlan başkanlığında toplanan; Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Jale Parla, Murat Gülsoy, Metin Celal ve Beşir Özmen’den oluşan kurul, oybirliğiyle bu yılki ödülünKumrunun Gördüğü adlı kitabıyl...
EMOJİLE

Doğan Hızlan başkanlığında toplanan; Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Jale Parla, Murat Gülsoy, Metin Celal ve Beşir Özmen’den oluşan kurul, oybirliğiyle bu yılki ödülünKumrunun Gördüğü adlı kitabıyla Ahmet Büke’ye verilmesini kararlaştırdı.

Gerekçeli kararda, “Seçici Kurul, 57. Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kendine özgü anlatımı ve gündelik yaşamın tarihe tanıklık eden ayrıntılarını işleyen öyküleri nedeniyle Ahmet Büke’nin Kumrunun Gördüğü kitabına vermeyi oybirliği ile karar vermiştir” denildi. Aynı zamanda Taraf Kitap’ın da yazarı olan Ahmet Büke, 11 mayıs çarşamba günü saat 18.30’da Pera Palas’ta düzenlenecek törenle ödülünü alacak.
 
Sait Faik Hikâye Armağanı

Sait Faik’in vasiyeti üzerine annesi Makbule Hanım Kasım 1954’te hazırladığı vasiyetinde malvarlıkları ve yazarın eserlerinin telif haklarını Darüşşafaka’ya bırakır. Bu vasiyetnamenin bir maddesinde, her sene dönemin ileri gelen edebiyat ustalarından oluşacak seçici kurulun, o sene içerisinde yazılmış en iyi hikâyeyi seçerek ona ‘Sait Faik ve Makbule Abasıyanık Hikâye Mükâfatı’ vermesi istenir. Sait Faik Hikâye Armağanı, Makbule Hanım’ın 1964 yılındaki vefatından sonra Darüşşafaka Cemiyeti tarafından düzenli olarak verilmeye başlandı.
 
Bu ödül çok önemli

Taraf’a konuşan Ahmet Büke, “Sait Faik, Türk edebiyatı ve benim kişisel tarihim açısından çok önemli bir yazar. Çocukluğumda hep onun öykülerini okurdum. Okumayı onun öyküleriyle sevdim. Genel olarak benim kuşağım da böyle aslında. Türk edebiyatı açısından bakıldığında da Sait Faik bir dönüm noktasıdır. Böyle önemli bir ismin adına verilen ödülü Ahmet Büke almak da benim için çok önemli” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme