Rowling Ajansıyla Yollarını Ayırdı

Kitap
Harry Potter romanlarının yazarı J.K. Rowling, serinin ilk kitabının çıkmasında büyük katkısı olan yazar ajanıyla uzun soluklu ilişkisini sona erdirdiğini doğruladı. Tüm zamanların ticarî olarak...
EMOJİLE

Harry Potter romanlarının yazarı J.K. Rowling, serinin ilk kitabının çıkmasında büyük katkısı olan yazar ajanıyla uzun soluklu ilişkisini sona erdirdiğini doğruladı. Tüm zamanların ticarî olarak en başarılı yazarlarından biri olan Rowling, 1996 yılında ilk Harry Potter romanı Felsefe Taşı için Rowling’e yayıncı bulan Christopher Little’la çalışıyordu.

Yedi kitaptan oluşan seri, şimdiye kadar 400 milyon kopya satarken, kitaplardan beyazperdeye uyarlanan filmler ise 3.6 milyar dolar gişe hasılatı elde etti.

Pazar gecesi Rowling’in PR sözcüsü, Rowling’in Little’ın ajansında çalışan eski partneri avukat Neil Blair’la çalışmak üzere Christopher Little’dan ayrıldığını teyit etti.

StonehillSalt adlı PR şirketi tarafından yayımlanan açıklamada: “J.K. Rowling’in yazar ajanı Christopher Little’a işbirliğine son verdiğini teyit ederiz. Bu karar, özellikle haftalardır farklı çözüm arayışları içerisinde olan Rowling için acı verici. Fakat, geçerli bir neden olmadan alınmış bir karar değil ve nihayetinde de kaçınılmaz oldu” ifadeleri yer aldı.

Daha önce yapılan açıklama Rowling’in Blair’la çalışacağını ortaya koymuştu: “J. K. Rowling, bundan sonra Christopher Little Edebiyat Ajansı’ndan ayrılan ve The Blair Partnership’i kuran Neil Blair tarafından temsil edilecek.”
 
Ajans değiştirme kararı, Rowling’in son günlerde aldığı ekim ayından itibaren Harry Potter kitaplarının e-kitap versiyonlarını Pottermore adlı internet sitesi üzerinden satma kararından sonra geldi. Rowling’in bu kararı yayıncılık dünyasını epey rahatsız etmişti.
 
Rowling’in Bloomsbury’deki eski yayıncıları, Harry Potter kitaplarının dijital haklarını ellerinde bulundurmuyordu ve internet üzerinden doğrudan satış hamlesi kitapçıları geri plana itti.

Neil Blair, içerisinde oyunlar ve yayımlanmamış materyaller de bulunduran Pootermore adlı internet sitesinin kuruluş aşamasında Rowling’le çalıştı.
 
69 yaşındaki Christopher Little’ın Rowling’in kararından dolayı şaşkın ve üzüntülü olduğu belirtildi. Little’ın sözcüsü İngiltere’nin saygın gazetelerinden Telegraph’a yaptığı açıklamada, “Christopher Little, en başından bu yana Rowling’le çok yakın çalıştı. Rowling’i ve olağanüstü yeteneğini takdir ediyor ve bu yolculuk süresince oynadığı rolden gurur duyuyor. Fakat; Little, yeni düzenleme teklifleriyle ilgili henüz olgunlaşmamış haberi duyunca hayal kırıklığına uğradı ve çok şaşkın” şeklinde konuştu.

Guardian

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme