Pamuk, Latin Amerika Turunda

Kitap
Eserleri tüm dünyada ilgi gören Orhan Pamuk yeni kitabının tanıtımı için Latin Amerika ülkelerini geziyor. Pamuk bugün Arjantin, yarın da Uruguay’da olacak. Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk yeni k...
EMOJİLE

Eserleri tüm dünyada ilgi gören Orhan Pamuk yeni kitabının tanıtımı için Latin Amerika ülkelerini geziyor. Pamuk bugün Arjantin, yarın da Uruguay’da olacak.

Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk yeni kitabı "Saf ve Düşünceli Romancı"nın tanıtımı için 10 günlük Latin Amerika turuna çıktı. Geçtiğimiz hafta sonu Brezilya, Sao Paulo’da iki konferansa katılan Pamuk, büyük ilgi gördü.

‘YÜKSELEN BEŞERİ BİLİM’

Brezilya ve Türkiye gibi ülkelerin "yükselen piyasalar" olarak anıldığını söyleyen Pamuk, "Bu ülkeler yükselen piyasalar değildir. Türkiye ve Brezilya gibi ülkeler yükselen beşeri bilimlere sahiptir. Bizler özgür insanlarız, hiçbirimiz kendi kimliğimizin ve tarihimizin köleleri değiliz" dedi. Konuşmasında kişisel yaşamına da değinen Pamuk üniversiteden hiçbir şey öğrenmediğini, hep kendi kendini yetiştirdiğini vurguladı.

"NOBEL GÜZEL AMA…"

Ünlü yazar 2006 yılında aldığı Nobel Ödülü’yle ilgili sorulan bir soruya ise esprili bir yanıt verdi: "Bu ödülü almanın tek kötü yanı size devamlı "bu ödülü almanın kötü yanı nedir" sorusunu sormalarıdır". Önceki gün Şili’nin başkenti Santiago’daki Katolik Üniversitesi’nde bir konuşma yapan Pamuk burada da 600’den fazla kişiye hitap etti. Pamuk burada da ünlü Şilili yazar Pablo Neruda’nın büyük bir hayranı olduğunu ifade etti.

YİNE İSTANBUL’A ÖVGÜ

Şili gazetelerine de konuşan Orhan Pamuk sevdalısı olduğu İstanbul’a yine övgüler yağdırdı. Ünlü yazar "İstanbul insanlıkla buluştuğum, dünyayla temasa geçtiğim şehirdir. İstanbul güçlü tarihiyle mutlu, dağılan Osmanlı imparatorluğu nedeniyle hüzünlü bir kenttir. Şehirleri biz yaratırız, onlar da bizi şekillendirir" sözlerine yer verdi. Bugün Arjantin’in Buenos Aires şehrindeki bir programa katılacak olan Pamuk, daha sonra Uruguay’a geçecek.

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme