Otobanda Kız Değişimi Meclis’i Harekete Geçirdi

Kitap
Haber: Arzu ERDOĞRAL Şanlıurfa ve Adana’da yaşayan akrabalar, berdel usulü gelin değişimini Gaziantep Karayolu’nda yapmıştı.  Gündemde geniş yer bulan bu haber,  TBMM Kadın-Erkek...
EMOJİLE

Haber: Arzu ERDOĞRAL

Şanlıurfa ve Adana’da yaşayan akrabalar, berdel usulü gelin değişimini Gaziantep Karayolu’nda yapmıştı.  Gündemde geniş yer bulan bu haber,  TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun, “Geleneksel Evlilikler” alt komisyonunu da harekete geçirdi. On5yirmi5’e konuşan Komisyon Başkanı Güldal Akşit ise konu ile ilgili çalışmaların devam ettiğini ve en büyük desteği medyadan beklediklerini söyledi.

TOPLUMSAL BİLİNCİN GELİŞMESİ ŞART

TBMM Kadın- Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na bağlı olarak geçen yıl oluşturulan geleneksel evlilikleri ve özellikle çocuk cinsiyeti nedeni ile kadın üstünde ki psikolojik baskıyı inceleyen alt komisyonun çalışmaları halen devam ediyor diyen Akşit, “komisyonun konusu zaten geleneksel evlilikler olduğu için, bu balamda son olarak olay mahallinde de incelemeler yapmak üzere Şanlıurfa’ya gidilecek” dedi.
Güldal Akşit,  “gerekli dinlemeler yapıldı, ilgili kişiler, kurumlar dinlendi. Tabi bunlara bir kalemde çözüm bulmak mümkün değil. Çünkü toplumsal bilincin gelişmesi lazım ve bir süreç gerekiyor. Ancak komisyonumuz yaptığı bu çalışmalar rapor haline dönüştürülecek. Yani sebepleri ve çözüm önerileri getirilecek.  Bu tür olaylar yanlış geleneksel inançlara dayanıyor.  Bahsi geçen haberde berdel ile 4 kişinin birden hayatı tek bir olaya bağlanıyor.  Tamamen yanlış bir durum… Hem akraba evliliği, hem sağlık açısından hatalı sonuçlar doğurabilecek hem de artık bu çağda olmaması gereken bir evlilik tarzı. Bütün bunları komisyonumuz değerlendiriyor” ifadelerini kullandı.
 

İLGİLİ KURUMLAR GEREKEN ÇALIŞMAYI YAPIYOR
 

Komisyon üyesi, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman’ın, CEDAW’ın (Uluslar arası Kadın Hakları Bildirgesi) 2010 raporunda Türkiye’yi uyardığı ama bir arpa boyu yol alınamadığı ile ilgili sözlerini hatırlattığımız Akşit, “Canan Hanım kendi görüşünü söylemiş ancak uyarılma diye bir şey söz konusu olamaz. Geleneksel evlilikler dediğimiz zaman bu sadece Türkiye’ye özgü bir konu değildir. Dünyanın her yerinde ki her toplumun mutlaka bu veya benzeri geleneksel doğru ya da yanlış uygulamaları vardır. Bunlar uyarı ile düzelmez. Önemli olan ilgili kurumların konuya dikkat çekerek, bunların ortadan kaldırılması için gerekli çalışmayı yapmasıdır. Biz şu an meclis olarak bunu yapıyoruz bir anlamda. İlgili kurumlar zaten gereken çalışmaları yapıyordur, bizim raporumuzun sonucunda da farklı uygulamalar içerisine de mutlaka gireceklerdir” dedi.
 

EN BÜYÜK DESTEĞİ MEDYADAN BEKLİYORUZ
 

Komisyonumuz ayrıca bilimsel anlamda üniversitelerle, ilgili kamu kurumları ile uygulayıcılarla görüşmelerine devam ediyor diyen Akşit, “zaman içerisinde bu durumların aşılacağını düşünüyorum. Biraz sabır göstermek gerekiyor. Keşke elimizde sihirli bir değnek olsa ve bu tarz yanlış uygulamaları ve evlilikleri ortadan kaldırabilsek… Bir süre önce de komisyon olarak erken yaşta gerçekleştirilen evlilikleri gündeme getirmiştik. Bugün artık erken yaşta ki evlilikler konuşuluyor, tartışılıyor. STK’lar bu durumu ülke genelinde toplantılarla duyuruyor. Bu bile çok büyük bir aşamadır. Sonuçları da mutlaka olumlu olacaktır” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:
En büyük desteği de medyadan bekliyoruz.  Çünkü medya toplumun en duyarlı olduğu, herkesin çok rahatlıkla bilgilenebildiği bir alan… Eğer onlar duyarlı davranır ve bu konuda ki uyarılarını ve bizim çalışmalarımızı duyururlarsa eminim ki vatandaşların bilinçlenmesi açısından da bu çok faydalı olacaktır.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme