Örümcek Adam namaza başladı

Kitap
Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı çocuklar için bir namaz kitabı çıkardı. Fakat bu kitap hiç de rastladığımız türden değil. Diyanet İşleri Başkanı yaptığı açıklamada şunları söyledi: &ldqu...
EMOJİLE

Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı çocuklar için bir namaz kitabı çıkardı. Fakat bu kitap hiç de rastladığımız türden değil.

Diyanet İşleri Başkanı yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Çocuklarımızın ilgisini çekecek bir namaz kitabı düşünüyorduk. Bunun için sevilen bir çizgi kahraman olan Örümcek Adam fikri bize uygun geldi. Biliyorsunuz “Örümcek” mağaranın girişine ağ örerek müşriklere engel olduğu için İslam dünyasında ayrı bir yeri vardır.”

Kitabın içerdiği temel dini bilgilerin yanı sıra sonuna da bir Örümcek adam macerası eklenmiş. Fakat bu çizgi roman da bildiğimiz Örümcek-Adam`la karşılaşacaklarını uman küçükler hayal kırıklığına uğrayacaklar çünkü burada suçlularla savaştıktan sonra istişareye oradan dini sohbete giden bir Örümcek-Adam profili çizilmiş. Kitabın sonunda Örümcek Adam`ın kendisine özenen çocuğa söylediği söz ise kitabın genel düşüncesini özetliyor: “En büyük süper kahramanlık kişinin kendi ahiretini kurtarmasıdır.”

Kitaba Tepkiler Büyüyor

Kitaba ilk tepki yurtdışından geldi. Amerika`da öfkeli bir grup Spider-Man fanatiği Marvel Comics binasının önüne siyah örümcek adam kostümü bıraktıktan sonra sloganlar atmaya başladı. Bu eylem üzerine bir yetkilinin: “Bu olay paralel evrenlerin yalnızca bir tanesinde geçiyor. Bunların sonsuz sayıda olduğu göz önüne alınırsa bu kadar büyütülmesi anlamsız” açıklamasında bulunması öfkeli kalabalığı sakinleştirmeye yetmedi.

Ülkemizde de İslamcı kesimden bir grup, Örümcek-Adam`ın giydiği kostüm nedeniyle alnının yere temas etmediği için kıldığı namazın kabul olmayacağını savunurken, bir kısım da suçlularla sürekli savaşıp, yaralanan bir Süper Kahraman’ın Şafi mezhebinden olmasının daha uygun olacağını öne sürdüler. Dakik gazetesinden bir köşe yazarı: “Piyasada tonlarca süper kahraman dururken Örümcek Adamın seçilmesi bütünüyle yanlış. Böyle yaparak bizlere örümcek kafalı diyenlere malzeme çıkarıyorsunuz. Aferin.” eleştirisinde bulunmuştu.

Murat Karaca

Afilli Filintalar

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme