Oğuz Atay Notos’u Sattırdı

Kitap
Elif Tunca İki ayda bir yayınlanan edebiyat dergisi Notos, Haziran-Temmuz sayısında yazar Oğuz Atay dosyası hazırladı. Böyle bir haber duymaya hiç alışkın değiliz ama oluyor işte; iki aylık edebiyat d...
EMOJİLE

Elif Tunca

İki ayda bir yayınlanan edebiyat dergisi Notos, Haziran-Temmuz sayısında yazar Oğuz Atay dosyası hazırladı. Böyle bir haber duymaya hiç alışkın değiliz ama oluyor işte; iki aylık edebiyat dergisi Notos’un, kapağına Oğuz Atay’ı yerleştirdiği Haziran- Temmuz sayısına büyük talep var. Derginin genel yayın yönetmeni Semih Gümüş, kitapçılarda son bir iki derginin kaldığını haklı bir memnuniyetle söylerken heveslilere de gazete bayilerini işaret ediyor “Notos’un son zamanlarda yukarı çıkan satış grafiği sabırla beklediğimiz ilgiyi, beş yıllık yoğun çabamızın sonunda kazanmaya başladığımızı gösteriyor” diyerek.

Notos’a gösterilen bu ilgi aynı zamanda Oğuz Atay severler için de iyiye alamet. Zira ilk vakitlerde kıymeti bilinmemiş, sonraları ise neredeyse bir ‘moda’ haline gelmiş Oğuz Atay okurluğu, böylece tek faaliyetinin “Tutunamayanlar”ı alıp kütüphanesine koymaktan ibaret olmadığını da göstermiş oldu.

Zaten bu kitle için son zamanlarda Atay üzerine düzenlenen akademik toplantılar, hazırlanan kitaplar, sahnelenen oyunlar bir vaha gibiydi. Gümüş de bunu şu sözlerle ifade ediyor: “Oğuz Atay özellikle 1980’lerden sonra üstünde çok durulan, iyi değerlendirilen, gördüğü büyük ilgi sonunda biraz da kültleştirilmiş bir yazar oldu. Tutunamayanlar çağdaş Türk romanında önemli bir dönüm noktasıdır, buna da inanıyorum.

Bu arada Korkuyu Beklerken kitabındaki öyküler de çok önemli. Gene de bir yazarın tartışmasız onaylanması ve yüceltilmesi doğru değil. Oğuz Atay da tartışılmalıdır. Tartışma olmadan nitelikli edebiyat olmaz. Notos’un bu sayısı biraz da bu amaca adamakıllı güçlü bir nesnellik kazandırmayı amaçlıyordu.” Atay’ın “Ben buradayım sevgili okurum, sen neredesin acaba?” sorusuna Notos’un son sayısında cevap verenler arasında Ömer Türkeş, Murat Gülsoy, Handan İnci, Ekrem Işın, Küçük İskender, Ömer Madra, Şavkar Altınel, Murat Yolçın ve Erdinç Akkoyunlu gibi isimler olduğunu hatırlatalım. [star]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme