Naipaul Bu Kez Kadın Yazarlara Çattı

Kitap
Edebiyat münakaşalarına hiç de yabancı olmayan Nobel ödüllü yazar VS Naipaul, belli bir eleştiriyle Jane Austen’ı ayrı tutarak, eş değeri kadın bir yazar olmadığını, söyleyerek bu kez de kadın y...
EMOJİLE

Edebiyat münakaşalarına hiç de yabancı olmayan Nobel ödüllü yazar VS Naipaul, belli bir eleştiriyle Jane Austen’ı ayrı tutarak, eş değeri kadın bir yazar olmadığını, söyleyerek bu kez de kadın yazarlara çattı.

Royal Geographic Society’nin kariyeriyle ilgili yaptığı söyleşide İngilizce yazan yaşayan en iyi yazar olarak kabul edilen Naipaul’e edebi olarak kadın eşdeğeri olup olmadığı soruldu. Naipaul de cevapladı: “Sanmıyorum.” Jane Austen’la ilgili konuşan yazar, “Austen’ın duygusal ihtirasını ve dünyayı duygusal kavrayışını paylaşamayacağım” dedi.

Kadın yazarların çok farklı olduğunu düşünen yazar “Bir parça yazı okuyorum, bir ya da iki paragraf içinde onun bir kadın tarafından yazılıp yazılmadığını biliyorum.”

Trinidad doğumlu yazar, bunun kadınların duygusallığı ve dünyaya dar bakış açıları yüzünden olduğunu söyledi.

Naipaul’un yorumları Britanya Yazarlar Birliği’nin ve yazarların tepkisini çekti. Birlik, yorumlar için nefes harcamaya değmez derken, gazeteci Alex Clark, “Naipaul gerçekten Hilary Mantel, AS Byatt, Iris Murdoch gibi yazarların duygusal ya da kadın saçmalıklarını mı yazdıklarını söylüyor” dedi. Edebiyat eleştirmeni Helen Brown ise, Naipaul’un yorumlarını küstah ve dikkat çekme olarak yorumladı.

Guardian

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme