Müller’den Sonra Aslı Erdoğan

Kitap
Norveç’in en önemli edebiyat festivali kabul edilen ve bu sene Andre Brink, Terry Eagleton gibi yazarların davet edildiği Lillehammer Edebiyat Festivalinin ana konuşmasını yapmak üzere Aslı Erdo...
EMOJİLE

Norveç’in en önemli edebiyat festivali kabul edilen ve bu sene Andre Brink, Terry Eagleton gibi yazarların davet edildiği Lillehammer Edebiyat Festivalinin ana konuşmasını yapmak üzere Aslı Erdoğan seçildi. 24-29 mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalin bu seneki teması ‘Kent ve Edebiyat’ olarak belirlenmişti. Aslı Erdoğan ‘’Kentler ve Mitler. Bellek ve Bakış’ başlıklı sunumunu İngilizce yaptı.

Dagbladet gazetesinin kültür sanat sorumlusu ve önde gelen eleştirmen Fredrik Wanderup’la uzun söyleşisinde, yazar Türkiye’de gazetecilere uygulanan baskıdan da söz etti. Aftenposten gibi diğer önemli gazeteler ve dergiler de yazarla söyleşilere yer verdi. Edebiyat Festivali’nin başkanı Kjersti Stenseng’in değerlendirmesi şu şekildeydi: “Bu yılın en önemli olayı, yalnızca büyük bir yazar değil, aynı zamanda yılmaz bir insan hakları savunusu olan Aslı Erdoğan’ı ağırlamak oldu.”

Güney Afrikalı yazar Andre Brink ise festivalin diğer önemli konuşması Bjornsen Konuşması’nda ‘Uzlaşmak, Hakikat Komisyonları’ üzerine konuştu. Bjornsen konuşmasını bir kez Yaşar Kemal yapmış, iki sene önce ana konuşmayı ise aynı sene Nobel alan Hertha Müller gerçekleştirmişti.

Taraf Gazetesi

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme