Man Booker Ödülü Philip Roth’un

Kitap
Ödül, bu sene özellikle John le Carré’nin edebiyatın yarıştırılmasından hoşlanmadığı için listeden çıkarılmasını istemesi ancak buna rağmen çıkarılmaması nedeniyle çok konuşulmuştu. Jüri ...
EMOJİLE

Ödül, bu sene özellikle John le Carré’nin edebiyatın yarıştırılmasından hoşlanmadığı için listeden çıkarılmasını istemesi ancak buna rağmen çıkarılmaması nedeniyle çok konuşulmuştu.

Jüri başkanı Rick Gekoski kazananı açıklarken "Philip Roth yalnızca yahudi kimliğiyle ilgili fikirlerimizi yeniden şekillendirmedi, roman türünü de yeniden canlandırdı." dedi. Gekoski ayrıca pek çok yazarın düşüşe geçtiği yaşlarda Roth’un giderek daha başarılı işler çıkardığına ve son romanı Nemesis’in (2010) başarısına vurgu yaptı. Yazar 1959’da yazdığı ilk romanının ardından da buna benzer bir övgüyü Saul Bellow’dan almıştı: "Bu bir ilk roman fakat yeni başlayan yazarın yazdığı türden bir roman değil."

Daha önce bu ödüle 3 kere aday gösterilen, Pulitzer dahil pek çok ödül kazanan ve Nobel Ödülü kazanmasına da muhtemel gözle bakılan Philip Roth, ödülden çok gururlandığını belirtirken; "Yazar olarak beni mutlu eden şeylerden biri, çevirinin getirdiği tüm dertlere rağmen, eserlerimin tüm dünyada okunuyor olması. Bu ödülün dünyanın farklı yerlerinden kitaplarımla henüz tanışmamış okurların ilgisini çekmemi de sağlayacağını umuyorum." dedi. Yazarın bugüne kadar yayımlanmış 31 romanı bulunuyor.

Sabitfikir.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme